A tudósok szerint a mindennapi elalvási nehézség a demencia korai jele lehet

„Azok az emberek, akiknek 30-as és 40-es éveikben több alvászavaruk van, egy évtizeddel később nagyobb valószínűséggel lesznek memória- és gondolkodási problémáik” – olvasható a Daily Sabah cikkében.

„Egyre több bizonyíték támasztja alá az alvás minősége és a demencia kockázata közötti összefüggést” – tette hozzá a kutatócsoport.

Munkájuk több mint 500 emberre terjedt ki, akiket 11 éven keresztül követtek nyomon. Bár elismerték, hogy ez nem bizonyítja, hogy a 30-as éveikben járó bárányszámlálók megöregedve kognitív problémákkal küzdenek, azt mondták, hogy „van összefüggés”, amely a jelek szerint inkább azon alapul, hogy az ember milyen mélyen alszik, mint azon, hogy mennyi ideig.

„Eredményeink arra utalnak, hogy az alvás minősége, nem pedig mennyisége számít leginkább a kognitív egészség szempontjából középkorban” – mondta Yue Leng, a San Franciscó-i Kaliforniai Egyetem szerzője.

A rossz alvást néha az alvási apnoe okozza, amely éjszakánként több tucatszor ébreszti fel rövid időre az érintettet, általában anélkül, hogy az tudatában lenne.

2023 májusában az Annals of Internal Medicine című folyóiratban olyan vizsgálatok eredményei jelentek meg, amelyek szerint az alvási apnoe – nem meglepő módon – „túlzott nappali álmossághoz” vezet. Ezt követte a Neurology és a Frontiers in Sleep című szaklapok publikációja, amelyek összefüggést mutattak ki az alvási apnoe és az időskori kognitív hanyatlás valószínűsége között. Más, nemrégiben közzétett kutatások kapcsolatot tételeztek fel a nyugtalan éjszakai alvás és a cukorbetegség kialakulásának kockázata között.

Elolvasom a cikket