Tévhit 1: A legtöbb rákos megbetegedést öröklött génmutációk okozzák.
Az igazság: A rákos megbetegedéseknek csupán 5-10 százaléka áll szoros összefüggésben öröklött génmutációkkal. A prosztatarák és bizonyos emlőrákok valóban öröklődnek, de a többit főként olyan tényezők okozzák, mint az öregedés, az életmód és a környezet.
Tévhit 2: A dezodor mellrákot okoz
Az igazság: Több tanulmány sem talált kapcsolatot a dezodor (alumíniummal vagy anélkül) és a mellrák között, mondja Annie Chiu, a The Derm Institute bőrgyógyásza. Ez magában foglal egy tanulmányt, amelyben nagyjából 1600 mellrákos és egészséges nőt vizsgáltak. Egy másik tanulmány megállapította, hogy az izzadásgátlóból a bőrbe felszívódó alumínium mennyisége nagyon kicsi, kevesebb, mint amennyit az emberek az élelmiszerek fogyasztásával kapnak. „A mai napig nincs meggyőző bizonyíték arra, hogy a dezodorokban lévő alumínium jelentős kockázatot jelentene az egészségünkre” – mondja Chiu.
Tévhit 3: Kevesebb cukor fogyasztása kiéhezteti a rákos sejteket
Az igazság: A cukorfogyasztás csökkentése nem csökkenti a rákos sejteket. Bár igaz, hogy minden sejt fogyaszt glükózt, és a rákos sejtek többet fogyasztanak belőle, „de egy tumorsejtnek nem igazán kell küzdenie a rendelkezésre álló glükózért” – mondja Philipp Scherer, a diabétesz kutatója és a dallasi UT Southwestern Medical Center belgyógyász professzora. Nem számít, hogy milyen kevés cukrot eszünk, mindig van némi glükóz a szervezetünkben. Még ha nagyon alacsony szénhidráttartalmú étrendet is követünk, a máj akkor is glükózt állít elő az agy táplálására. Arra sincs bizonyíték, hogy a cukor súlyosbítja a rákot. A magas cukortartalmú étrend, különösen a hozzáadott cukor, súlygyarapodáshoz, gyulladáshoz és a normálisnál magasabb inzulinszinthez vezethet, ami mind növelheti a rák kialakulásának kockázatát, mondja Scherer.
Tévhit 4: A mobiltelefonok agyrákot okoznak
Az igazság: A mobiltelefonok sugárzást bocsátanak ki, de nem olyat, amely potenciálisan rákot okozhat. „A mobiltelefonok és más elektronikus eszközök által kibocsátott sugárzás nem ionizáló sugárzás, túl gyenge ahhoz, hogy genetikai károsodást okozzon” – mondja Rebbeck. Emellett az FDA több évtizedes kutatásai azt mutatják, hogy az agyi és idegrendszeri rákos megbetegedések száma nem nőtt, mióta a mobiltelefonok megjelentek. Sőt, az elmúlt 15 évben csökkentek az Egyesült Államokban. Ha még mindig aggódik, minél távolabb van a telefon a testétől, annál kevésbé lesz kitéve a rádiófrekvenciás mezőknek.
Tévhit 5: Az aszpartám jelentős rákkockázatot jelent
Az igazság: Az aszpartám az olyan élelmiszerekben, mint a diétás üdítők és rágógumik általánosan megtalálható mesterséges édesítőszer, legrosszabb esetben is „lehetséges” rákkeltő, ha elefántnyi mennyiségben fogyasztják. (A tényleges jelentős rákkockázatok közé tartozik a dohányzás és az azbesztnek való kitettség.) „Az eddigi bizonyítékok szerint az aszpartám biztonságos abban a mennyiségben, amit a legtöbb ember fogyaszt” – mondja Rebbeck. Annak ellenére, hogy nemrégiben újra besorolták a lehetséges rákkeltő anyagok közé, a Nemzetközi Rákkutatási Ügynökség és az Egészségügyi Világszervezet nem változtatta meg a biztonságosnak tekintett felső határértékre vonatkozó ajánlásait – az aszpartám mennyisége egy 155 kilós felnőtt esetében napi 9–14 doboz diétás üdítőben található. További kutatásokra van szükség, de a potenciális rákkockázatot nagy valószínűséggel nagyobb mennyiség jelentené, mint amekkorát egy normális ember valaha is képes lenne elfogyasztani, mondja Rebbeck. Persze, ha aggódik, inkább hagyja ki.