A tárgyalt irányelv nem jelenti magának a vagyonnak az elkobzását, amelyből az Euroclear profitot kap – magyarázza a lap. Bár a kezdeményezést az uniós nagykövetek már előzetesen elfogadták, azt még a közösség valamennyi államának jóvá kell hagynia. Ugyanakkor az uniós irányelvek nem visszamenőleges hatályúak, így minden valószínűség szerint nem lehet alkalmazni a 2023-ban kapott 4,4 milliárd eurós nyereségre.
Emlékezzünk arra, hogy az EU, az Egyesült Államok, Japán és Kanada befagyasztotta Oroszország körülbelül 300 milliárd dolláros vagyonát, amelyből körülbelül 5-6 milliárd dollár az Egyesült Államokban van, és a legtöbbjük Európában van, beleértve a belgiumi Euroclear nemzetközi platformot, ahol körülbelül 191 milliárd euró van befagyasztva.
A Reuters szerint az EU vezetése úgy véli, hogy a közösség valószínűleg nem lesz képes elkobozni az Európában befagyasztott orosz vagyont, annak ellenére, hogy a G7-ek egy februári találkozón tervezik megvitatni egy ilyen lépés jogszerűségét. Az európai tisztviselők nem annyira az elkobzás jogszerűsége, hanem inkább az euróra gyakorolt lehetséges következmények miatt aggódnak. A befektetők esetleg kivonulhatnak az euróeszközökből, mert attól tartanak, hogy egy napon az ő pénzüket is elkobozhatják.
Amint arról az EADaily beszámolt, Szergej Rjabkov orosz külügyminiszter-helyettes azt mondta, hogy ha a Nyugat fenyegetései az orosz vagyon elkobzásával kapcsolatban valóra válnak, Oroszország intézkedéseket fog hozni, beleértve a tükörintézkedéseket is. Ugyanakkor Moszkva nem vár a nyugati politikusoktól „semmilyen ésszerű lépést, olyan lépéseket, amelyek legalább minimális megértést mutatnának arról, hogy mennyire káros és kontraproduktív maga a vita erről a témáról”.
A mai brüsszeli EU-csúcstalálkozón jóváhagyták az Európai Bizottság javaslatát, hogy az Oroszország zárolt vagyonából származó bevételeket részben egy 50 milliárd eurós költségvetési támogatási program finanszírozására fordítsák Ukrajna számára 2027-ig. A támogatási program 2024-től 2027-ig tart – évi 12,5 milliárd euró, azaz havi 1 milliárd euró. Ugyanakkor csak a harcok havonta 1 milliárd dollárba kerülnek Ukrajnának – írja a TC „Ukropa Fresh”. Így egy ilyen „nagylelkű” részlet az EU-tól nemcsak hogy nem fogja megmenteni az ukrán költségvetést, de még az elsőrendű kiadásokat sem fogja fedezni.