Nem mindig sikerül fejben vagy mozdulatokban jelen lenni a főzés teljes folyamata során, főleg, ha hajlamosak vagyunk a multitaskingra. A home office mellett a háttérben rotyogó ebédről könnyű megfeledkezni, s a kapkodásban néha egy-egy hozzávalóból több kerülhet a lábosba.
A citrusfélék, bár bizarrnak tűnhet első hallásra, de valóban képesek megszelídíteni az elfűszerezett ételeket. Még a legügyesebb konyhatündérekkel is előfordulhat, hogy megszalad a só, a paprika, netán a bors, a többi csípős hozzávalóról nem is beszélve.
Ma már a csili, a Cayenne-bors vagy éppen a porrá őrölt mustár vagy a curry is sokaknál alapfelszereltség és rendszeresen használt alapanyag. Ami közös bennük, hogy érdemes csínján bánni az adagokkal, főként, ha többféle ízesítőt használunk az egyes fogásoknál.
Ne a kukának főzzünk: könnyen megmenthető az elfűszerezett fogás
Sokan egy ehetetlenné fűszerezett étel esetén az egyetlen megoldásnak a végtermék kiiktatását tekintik, azonban érdemes némi kreativitással hozzáállni az ízharmonizációhoz. Ahogy a túlsózott fogások esetén ismerjük a megoldást, és már pucoljuk is a krumplit, hogy némi sót felszívjon, úgy a csípős ízek elfedésére is létezik praktika.
Egyetlen, szinte bármely konyhában fellelhető hozzávalóval máris megoldhatjuk a főzési anomáliákat. Vannak, akik a cukorra esküsznek, hiszen az édes kifejezetten jól képes a tüzes ízeket megfékezni, azonban nem minden fogáshoz passzol a cukor vagy a méz. A tej és a liszt is árnyalhatja a végeredményt, de egyre többen élnek valamilyen ételallergiával, és ők bizony nem feltétlenül nyúlhatnak ezekhez, ha megoldást keresnek.
A citrusfélék, a citrom, a lime, sőt még a narancs is alkalmas arra, hogy mérsékelje a csípős ízt az ételekben, s nem is kell belőlük annyira sok, ha jellegzetes aromájukat nem akarjuk előtérbe helyezni – de ha éppen ez a célunk, az még jobb.
Az ok egészen prózai, s számtalan tudományos kutatás igazolta: a kapszaicin hatását a magas savtartalom képes ellensúlyozni.
Van más megoldás is, ha túl csípős lett az étel
A citrusok savassága ráadásul a nyáltermelést is fokozza, azaz sokkal gyorsabban és hatékonyabban indul be az emésztésünk, ha valami savanykás is kerül az ételbe. Hasonló elven működik a tej is, ugyanis a kazein nevű tejfehérje szintén képes a kapszaicinra hatni, vagyis tejjel, vajjal vagy egyéb tejtermékek használatával is gátat szabhatunk a csípős íznek. Bár valószínűleg kevesek otthonában alapfelszereltség, de a sósmogyoró-krém is hasonló tulajdonságokkal bír magas zsírtartalma miatt. Ön próbálta már? Na és bevált?