Velence megtelt a karnevál második hétvégéjén

A Szent Márk téren az esti órákig mozdulni sem lehet a barokk dámáktól, lovagoktól, Casanováktól és számtalan más színes jelmezestől, valamint az őket fényképezőgéppel és mobiltelefonnal követő tömegtől.

Előzetes becslések szerint a karnevál második hétvégéjén a látogatók száma meghaladja a napi ötvenezret. A polgármesteri hivatal adatai azt mutatják, hogy az idén újabb rekord fog megdőlni, miután tavaly a farsangi időszakban összesen háromszázezren érkeztek Velencébe.

A vasútállomástól a központba vezető utcákon rendőrök terelik az embereket. A Szent Márk téren hosszú sor kígyózott a bazilika előtt, a presszókban és éttermekben az összes helyet lefoglalták, a szállodákban elvétve még akad üres szoba.

A velencei karnevál színes egyéniségei idén sem maradtok otthon

A velencei karnevál színes egyéniségei idén sem maradtok otthon

Fotó: AFP/Hans Lucas/Riccardo Milani

„Hatalmas szabadtéri színház az egész város a karnevál napjaiban, amikor mindenki főszereplő és szabadon felléphet, akár jelmezes vagy csak látogató” – mondta a Szent Márk téren csoportot vezető egyik magyar idegenvezető, aminek az MTI tudósítója is fültanúja volt.

Hivatalos adatok még nincsenek, de az utóbbi évekhez képest rendkívül nagy a magyar turisták száma – erősítette meg a városi idegenforgalmi hivatal, és elég végig sétálni Velence központjában ahhoz, hogy az ember gyakran halljon magyar szót.

A Canal Grandén szelve gondoláikkal érkeznek a velencei karnevál megunhatatlan mulatozásaira, titokzatosságuk megőrzése mellett a hagyományos kosztümöket viselő résztvevők

A Canal Grandén szelve gondoláikkal érkeznek a velencei karnevál megunhatatlan mulatozásaira, titokzatosságuk megőrzése mellett a hagyományos kosztümöket viselő résztvevők

Fotó: AFP/Gabriel Bouys

Egy kétgyermekes magyar család úgy nyilatkozott az MTI-nek, hogy évek óta visszajárnak Velencébe karneválkor, és egy hétvégét töltenek a városban. Hangsúlyozták, hogy ha jövőre bevezetik a fizetős belépést, akkor sem akarnak lemondani a velencei farsang élményéről. Egy másik magyar nő azt mondta, először jött Velencébe, de éppen karneválkor, mert hallotta, hogy talán most utoljára ingyenes a belépés, és jövőre nem szeretne fizetni csak a városlátogatásért.

A február 12-ig tartó velencei karnevált az idén a város szülöttének, Marco Polónak szentelték, aki pontosan hétszáz évvel ezelőtt halt meg. Szombat este az Arsenale-szigeten fényjátékkal idézik fel a nagy utazó emlékét „Ismeretlen földek” címmel.

A karneváli jelmezt viselő résztvevők a Ponte dell'Accademián a velencei karnevál idején

A karneváli jelmezt viselő résztvevők a Ponte dell’Accademián a velencei karnevál idején

Fotó: AFP/Marco Bertorello

Szombaton és vasárnap a város legszebb lányai vonulnak fel, akik közül kiválasztják a farsangi királynőt, valamint elkezdődnek a jelmezesek versenyei.

A legszebb jelmezt február 11-n választják meg a Szent Márk téren.

A velencei karneválon nem feledkeznek meg az idén február 9-én kezdődő kínai újévről sem. A városközpontban hatalmas sárkányok hirdetik, hogy megkezdődik a sárkány esztendeje.

Az olasz fogyasztóvédők felmérései szerint az idei karnevál szolgáltatásai öt százalékkal drágábbak a tavalyi árakhoz képest: emelkedett az utcai árusoknál kapható álarcok és a presszókban kiszolgált kávé ára, de a vaporettók menetdíja is.

A város április 25-étől vezeti be, egyelőre kísérleti jelleggel, a fizetős belépést, ami azt jelenti, hogy a látogatóknak előre interneten le kell foglalniuk a városba való bejutást, valamint kezdetben fejenként 5 euró napidíjat is fizetni kell. Később a napidíj árát, szezontól függően, módosíthatják. A szállást foglalóknak nem kell fizetni, miután idegenforgalmi adót fizetnek minden éjszaka után.

Egy gondolás az MTI-nek azt mondta: teljesen egyetért az idegenforgalmi szabályozással, mivel a reggel érkező és este távozó, „otthonról hozott szendvicset fogyasztó” turisták helyett Velence megérdemli a „minőségi” látogatókat.

Egy szállodás szintén azt hangoztatta, hogy a vendégeket elriasztja a hatalmas tömeg. Hiába jönnek Velencébe, ha utána nem tudnak kilépni az utcára, annyian vannak – mondta.

Más velenceiek szerint azonban a fizetős belépés megkésett megoldás a „tömegturizmusnak már rég odadobott” városban: a belépődíj nem lesz annyira magas, hogy a hátizsákos turistákat elriassza, viszont ők még egy tölcsér fagylaltra sem fognak költeni.

Elolvasom a cikket