A demencia egy modern állapotnak tűnik, amelyet a tudósok szerint ma már nagyrészt a lustaság és a környezetszennyezés okoz.
Egy tanulmány felfedezte, hogy az Alzheimer-kór ritkán jelenik meg a görög és római orvosi szövegekben – csak a szennyezett városok és az inaktív életmód növekedésével alakult ki igazán.
A The Sun szerint az ókori görögök megjegyezték, hogy az öregedés memóriavesztéssel jár, de semmi olyat nem okoz, mint a beszéd, a gondolkodás és a memória elvesztése.
Néhány említés csak évszázadokkal később, az ókori Rómában kezdett felbukkanni.
Az egyik szerint 80 évesen egyesek nehezen tanulnak meg új dolgokat.
A szerzők most úgy vélik, hogy a római városok terjeszkedése több környezetszennyezést és fokozott kognitív hanyatlást hozott magával.
A római arisztokraták is használtak ólom főzőeszközöket, ólom vízvezetékeket, és ólmot tettek a borukba, hogy édesítsék azt. Ez azt jelenti, hogy akaratlanul is megmérgezték magukat.
A Dél-Kaliforniai Egyetem tanulmánya az Alzheimer-kór alacsony arányát találta egy mai bolíviai őslakos törzsnél.
Caleb Finch professzor, a Dél-kaliforniai Egyetem munkatársa elmondta: „Az ókori görögöknél nagyon-nagyon kevés említést tettek valamiről – de mi megtaláltuk –, ami olyan, mint az enyhe kognitív károsodás.
Amikor eljutottunk a rómaiakhoz, legalább négy olyan állítást fedeztünk fel, amelyek az előrehaladott demencia ritka eseteire utalnak –, de nem tudjuk megmondani, hogy Alzheimer-kórról van-e szó.
„Tehát volt egy előrehaladás az ókori görögöktől a rómaiakig.”