MH/MTI
2024. február 8. csütörtök. 20:34
A felsőoktatási intézmény a honlapján közzétett közleményében azt írta: a csütörtöki rektorválasztáson Daniel David egyedüli jelöltként a szavazatok 90,88 százalékával nyerte el második rektori mandátumát. A voksoláson az akadémiai közösség erre jogosult tagjainak csaknem 80 százaléka vett részt.
A pszichológus végzettségű, klinikai pszichológia területen oktató Daniel David a Román Akadémia és az Europaea Akadémia tagja, szakterületén az egyik legtöbbet idézett tudós – áll a közleményben. Köszönőbeszédében úgy értékelte: a támogatás előző mandátumának sikerét jelzi. Akkor egy világszínvonalú egyetem felépítését ígérte a bizalom és a nyitás jegyében.
Rámutatott: ma a BBTE Románia egyik legnagyobb és legkomplexebb egyeteme, a romániai egyetemek közül rendre a legjobb helyezéseket éri el nemzetközi szinten. „A multikulturalitás szempontjából európai szinten a legreprezentatívabb egyetem vagyunk” – idézte a rektort a közlemény.
Daniel David felidézte, hogy korábban a hagyományt és kiválóságot választotta mottóként, ezt kívánja erősíteni a jelenben és fejleszteni a jövőben. Hangsúlyozta: tovább szeretné növelni az egyetem világszintű elismertségét. Ennek érdekében növelné a költségvetést, javítaná a törvényi keretet, és erősítené a humán erőforrást – mondta. Rektorjelölti programjában az értelem és a kreativitás szintézisét, innovatív akadémiai programok bevezetését szorgalmazta.
A BBTE-n az elmúlt hetekben lezajlott választásokon a magyar tagozat vezetőjévé Markó Bálint biológust, eddigi rektorhelyettest választották meg. A másik magyar rektorhelyettes Szász Levente közgazdász lett. A magyar tagozat által megválasztott vezetőket ezután nevezi ki hivatalosan tisztségükbe a régi-új rektor.
Az 51 éves Daniel David Szatmárnémetiben született, a BBTE-n szerzett pszichológusi diplomát, és ugyanitt szerezte meg a doktori fokozatot is. Tanulmányait 1999 és 2002 között a New York-i Albert Ellis Institute-on folytatta. Vezetése alatt a három – román, magyar és német tagozattal – rendelkező kolozsvári egyetem a multikulturalitást, az intézmény évszázados múltját helyezte középpontba.
Románia legrégebbi, legnagyobb és legjobbnak minősített felsőoktatási intézménye a Báthory István erdélyi fejedelem által 1581-ben akadémiai rangra emelt jezsuita iskolát és az 1881-ben létesített Magyar Királyi Ferenc József Tudományegyetemet is elődjének tekinti. Mai neve és szerkezete a magyar tannyelvű Bolyai Tudományegyetem és a román tannyelvű Babes Tudományegyetem 1959-es egyesítésével alakult ki.
A kolozsvári egyetemen sikerült életbe léptetni a 2011-ben elfogadott román oktatási törvény előírásait, amelyek viszonylagos önállóságot biztosítanak a magyar tagozatnak. Az egyetemen mintegy 46 ezer diák tanul, több mint 6500-an a magyar tagozaton.