MH/MTI
2023. november 16. csütörtök. 23:29
A pénzügyminiszter elmondta: a magyar gazdaság kezd kilábalni abból a nehéz időszakból, amelyet a koronavírus-járvány, a háború és a megemelkedett infláció okozott. Teljesítménye a kedvezőtlen geopolitikai környezet ellenére a járvány előtti szintet már 5 százalékkal múlja felül, míg az uniós átlag 3,5 százalékon áll.
Rámutatott: véget ért a négy negyedéven át tartó technikai recesszió Magyarországon, a gazdaság harmadik negyedévben visszatért a növekedési pályára. Válságról ugyanakkor nem beszélhetünk, mert a gazdasági visszaesés nem járt tömeges munkanélküliséggel – tette hozzá.
A miniszter kiemelte: a másik pozitív hír, hogy sikerült egyszámjegyű tartományba szorítani az inflációt, az „első számú közellenséget”. Jó pályán haladunk, hiszen ha az infláció csökkenésével ismét pozitív tartományba fordultak a reálbérek, akkor ez a GDP felhasználói oldalán 50 százalékos súlyt képviselő fogyasztás növekedését hozza, amely további lendületet ad a növekedésnek – fogalmazott.
Kedvező jelnek nevezte, hogy folyamatosan javul az ország egyensúlyi helyzete, a külkereskedelmi és a folyó fizetési mérlege. A gazdaság szerkezete erős, a munkaerőpiac feszes, 4,7 millióan dolgoznak, így az Európai Unióan Magyarországon az egyik legalacsonyabb a munkanélküliség – sorolta az eredményeket.
Export tekintetében is jól állunk, 2023-ban újabb kiviteli rekord születhet – jelezte a pénzügyminiszter.
Töretlen a bizalom a magyar gazdaság iránt – mondta -, ezt mutatja az Államadósság Központ (ÁKK) szerdai 500 millió dolláros kötvénykibocsátása, valamint a csütörtöki állampapírpiaci aukciók, amelyek történelmi rekorddal zárultak. A 3, 5, és 10 éves aukciókra az ÁKK a beérkezett 345 milliárd forintból 245 milliárd forintot fogadott el, amely a valaha mért legnagyobb érték – közölte.
Varga Mihály méltatta, hogy a Figyelő Top 200 listáján szereplő vállalatok tavaly rekordnyereséget értek el, az ő teljesítményük biztosíthatja a magyar gazdasági növekedés alapjait.