MH/MTI
2024. február 24. szombat. 19:59
A miniszter, a kiállítás fővédnöke, felhívta a figyelmet: Nyugaton szellemi támadások rombolják a közösségeket, tőlünk keletre pedig egy valódi háború szedi az áldozatait.
Varga Mihály emlékeztetett: a kommunizmus volt eddig az egyetlen rendszer, amely ideológiává emelte az ember szabványosítását, a közösségek tömeggé alakítását. Sokféle alakot öltött az üldözés, a terrort, az elnyomást, a megfélemlítést szinte minden magyar család a bőrén érezhette – fogalmazott.
A miniszter rámutatott: a mai kort ismét egy közösség nélküli ideológia próbálja meg uralni.
„A lepelnek azonban előbb-utóbb ismét le kell majd hullnia, mert egyedül senki nem boldogulhat, és ma éppen az egyén elsőbbsége az, ami a boldogság útjában áll” – mondta, hozzáfűzve, hogy minden valódi egyéni siker mögött támogató közösségeket találunk, a kormány ezért védelmezi a családokat, támogatja az egyházakat, épít a hagyományokra, és kiáll a nemzetállamok Európájáért.
Varga Mihály az Apor Vilmos-kiállításról szólva elmondta: egy olyan személynek állít emléket, aki meggyőződéséért és hitéért az életével fizetett. Az ember a történelem során hajlamos újra elkövetni ugyanazokat a hibákat, ezért fontos az emlékezés, hogy a jövő generációit védettebbé tegyük az újabb történelmi hibákkal szemben – fogalmazott a pénzügyminiszter.
Veres András, a Győri Egyházmegye főpásztora, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia (MKPK) elnöke megnyitójában felidézte, hogy a kommunista diktatúra évtizedeiben még beszélni sem volt szabad a püspök halálának körülményeiről, „ezzel sem volt szabad ugyanis beárnyékolni, csökkenteni a felszabadító szovjet hadsereg hősiességét és érdemeit, márpedig őt szovjet katona lőtte le, szovjet katona oltotta ki életét”.
De még 1986-ban is, amikor végre engedélyezték az újratemetést, az csak teljes titoktartás közepette, a nyilvánosság teljes kizárásával volt lehetséges – emlékeztetett. Veres András végül Apor Vilmos jelmondatát ajánlotta mindenki figyelmébe: „a kereszt erősíti a gyengét, szelídíti az erőset”. Adorján András, a Pest vármegyei település független polgármestere köszöntőjében arra emlékeztetett, hogy a tárlatnak otthont adó Ravasz László Emlékháznak két fontos küldetése van: emléket állítani azoknak a Leányfaluhoz kötődő egyháziaknak, akik országos, illetve nemzetközi hírnevet is kaptak, illetve vándorkiállítások létrehozásával olyan 20. századi egyházi személyeknek, akik szintén meghatározóak voltak Magyarországon egyháztörténetileg, politikailag, kultúrtörténetileg.
A kiállítás kurátora Soós Viktor Attila egyháztörténész. A püspököt 1997. november 9-én II. János Pál pápa boldoggá avatta.