A határ menti övezetben való tartózkodás engedélyezésével vagy megtagadásával kapcsolatos tevékenység megszervezése, a határ menti térségben élők az engedélyek megszerzésének követelményeiről való tájékoztatása, a magán- és jogi személyek kérelmeinek elbírálásának menete ismertetése, a végrehajtó és önkormányzati szervek a határőrséggel való együttműködésének kidolgozása érdekében a Munkácsi Határőr Különítmény határvédelmi egységei értekezletet tartottak a határ menti régiók kistérségei vezetőivel.
Ezen túlmenően, az érdekeltek minél szélesebb körű tájékoztatása, valamint a beutazási, tartózkodási, munkavégzési és határsávon való átjárást engedélyező okmányok megszerzése eljárásának ismertetése érdekében kibővített értekezletet tartottak a Kárpátaljai Megyei Katonai Adminisztrációban. A tanácskozáson jelen voltak a határ menti kistérségek vezetői is, mivel számos település a határzónában található és a rendelet módosításai a közösségi élet minden területét érintik.
Viktor Artemcsuk ezredes, a Munkácsi Határőr Különítmény megbízott vezetője megjegyezte, a kormány 2023. december 7-i 1292. számú határozatával módosította a 1998. július 27-i 1147. számú, „A határrendszerről” szóló rendeletét. A változások mindenekelőtt korlátozásokat írnak elő a határ menti övezetben a szabad beutazást, tartózkodást, munkavégzést és személyek szabad mozgását illetően (államhatár vonalától öt kilométeres körzetben).
A korlátozás lényege, hogy engedélyt kell igényelniük azon személyeknek, akik a határsávon belül kívánnak tartózkodni. A beutazásra, tartózkodásra, munkavállalásra, valamint a határsávba való belépésre vonatkozó engedély kiadásáról/megtagadásáról szóló határozat formáját a Belügyminisztérium 2024. január 29-én kelt 49. számú rendelete hagyta jóvá.
A határozatot 2024. február 13-án 215/41560 számozással jegyezték be az ukrán igazságügyi minisztériumban, és 2023. március 7-én hozták hivatalosan nyilvánosságra. Az engedélyt biztosító határozatokat az Ukrán Állami Határőrség szervei adják ki, a kijelölt feladatkör az ő hatáskörük, elérhetőségeik az alábbi linken találhatók: https://dpsu.gov.ua/ua /contacts/state_border_guards/.
A Munkácsi Határőr Különítmény tisztviselői az engedély megadására vonatkozó kérelem és az ahhoz csatolt dokumentumok benyújtásától számított tíz munkanapon belül (az okmányok listáját az elfogadott módosítás írja elő) hoznak határozatot az engedély megadását, az engedély megadásának megtagadását vagy a már megadott engedély érvénytelenítését illetően.
A meghozott döntésről az Állami Határőszolgálat szerve legkésőbb a következő munkanapon értesíti a kérelmezőt a kérelemben megjelölt hivatalos kommunikációs csatornán.
A fentiekkel összefüggésben emlékeztetünk arra, hogy „Ukrajna államhatáráról” szóló törvény 22. cikkelyének második része értelmében a határsávhoz nem tartoznak lakott területek és rekreációs helyek.
A dokumentum meghatározza azon személyek külön kategóriáját, akiknek nem kell engedélyeket beszerezniük. Nincs szükségük engedélyre:
- azon személyeknek, akik az államhatár átlépése céljából lépnek be a határövezetbe;
- a határsávba multimodális szállítás céljából belépő tehergépjármű-vezetőknek és kísérőiknek;
- azon személyeknek, akiknek mozgása a határsávon kívül kezdődik és végződik, járművükkel állami jelentőségű közúton illetve vasúton közlekednek, amely megállás és leszállás nélkül halad át a határsávban elhelyezett vasútállomásokon;
- és egyéb személyek a dokumentumban meghatározott lista szerint.
A légi közlekedéssel kapcsolatos munkálatok, építkezések, fák és cserjék kivágása, vízhasználat, geológiai, közúti és egyéb tanulmányok, hidrotechnikai, területrendezési, meliorációs, búvármunkák, a terület videó-, film- és fényképezése, turistautak és ejtőernyős ugrások és egyéb tevékenységek (a miniszteri kabinet 1998. július 27-i 1147. számú határozatának értelmében) a határsávon belül szintén engedély birtokában és az Állami Határőrszolgálat szerveinek tájékoztatását követően végezhetők el, tájékoztatott Munkácsi Határőr Különítmény sajtószolgálata.