Áder János: Fontos az elektronikai hulladékok újrahasznosítása

MH/MTI
2024. április 24. szerda. 18:37

A volt államfő a fenntarthatósági témahét keretében a Siófoki Szakképzési Centrum diákjainak tartott előadásában azt mondta, felmérések szerint a megvásárolt áruk harminc százalékát egyszer sem használták, Magyarországon pedig évente mintegy kétmillió tonna élelmiszer-hulladék keletkezik.

Ismertette, 2024-ben várhatóan 63 millió tonna elektronikai hulladék keletkezik globálisan, ez a mennyiség 2030-ra 74,7 millió tonnára nő. A mobiltelefonok fajlagosan több aranyat tartalmaznak, mint a nemesfémet tartalmazó kőzet, és sokkal inkább környezetbarát a használt készülékekből aranyat előállítani, mint a bányászat során – jegyezte meg.

Kitért arra is, hogy az IT-szektor felel a globális energiafelhasználás tíz és a széndioxid-kibocsátás 5 százalékáért világszerte, illetve a mobiltelefon- és mikrocsipgyártás egyaránt jelentős mennyiségű tiszta vizet igényel.

Ismertette a PontVelem Okos Programot, amelynek keretében április 22-től május végéig iskolákban gyűjtik össze a használt mobiltelefonokat és elemeket. Az Elő a telóval! című, a Kék Bolygó Alapítvány és a MOHU által meghirdetett versenyre a pontvelem.hu-n kell regisztrálni és értékes ajándékokhoz lehet jutni.

Áder János szerint a fő kérdés ma az, hogy egy véges bolygón lehet-e végtelen fogyasztás és növekedés. A Föld lakossága ma egy év alatt 1,7 Földet használ el – tette hozzá.

A megoldások között megemlítette a fogyasztásban tanúsítandó önmérsékletet, a szelektív hulladékgyűjtést és az újrahasznosítás módjait. Utalt arra, hogy július 1-től betétdíjasak és visszaválthatók lesznek a pet-, az üvegpalacok, valamint az alumíniumdobozok. Az alumínium újrahasznosításával az elsődleges gyártás energiaszükségletének 95 százaléka megtakarítható – tette hozzá.

Áder János beszélt olyan – magyar innovációt tartalmazó – megoldásokról is, mint például a sörtörköly feldolgozása élelmiszerré, az ételmaradékok komposzttá, energiává alakítása, vagy a műanyagok baktériummal történő lebontása.

Matolcsy Miklós, a témahét szervezője elmondta, a programot kilencedik alkalommal rendezik meg, idén eddig csaknem 1750 általános és középiskola jelezte részvételét, és akár négyszázezer diák számára lehet kiemelt téma a fenntarthatóság.

Elolvasom a cikket