Az elmúlt években Velence ismert helyszínein szinte mozdulni sem lehetett a turistáktól, amit megelégelt a városvezetés és drasztikus intézkedéseket vezetett be: a mai naptól (április 25-től) fizetős lesz a városba való belépés.
Velence a világ első nagyvárosa, amely így próbálja ellensúlyozni a turizmus negatív hatásait – számolt be a Guardian.
A 1960-as évek óta a látogatók száma annyira megugrott, hogy az év legforgalmasabb időszakaiban naponta átlagosan 40 ezer ember fordul meg a városban. Ez a hatalmas tömeg negatív hatással van a sérülékeny lagúnára, miközben a lakosokat kiszorítja a város központjából. A város polgármestere azzal indokolta a döntést, hogy
újra „élhetővé” akarják tenni Velencét.
Az UNESCO tavaly azzal fenyegetőzött, hogy a turizmus és az emelkedő vízszintre hivatkozva Velencét felveszi a veszélyeztetett örökségi helyszínek listájára.
A velencei belépődíj 5 euróba kerül, de csak az egynapos kirándulóknak kell fizetniük. A lakosok, az ingázók, a diákok és a 14 év alatti gyermekek, valamint az éjszaka is ott maradó turisták mentesülnek a fizetés alól.
A díj csak 29 megadott csúcsidőszakra vonatkozik április 25. és július 14. között. Ebben az intervallumban reggel 8.30 és délután 4 óra között léphetnek be Velence történelmi központjába a látogatók. Ez magában foglalja a Rialto-hidat, a Szent Márk teret, a La Fenice operaházat és számos más turisztikai látványosságot, valamint a csendesebb negyedeket, például Giudecca szigetét.