Több mint kétszáz embert támadott meg medve. A Környezetvédelmi Minisztérium közlése szerint összesen 212 embert támadtak meg az áprilistól számított nyolc hónap alatt, köztük harmincat csak novemberben.
Hat ember meghalt, köztük egy horgász a legészakibb Hokkaidó prefektúrában, akinek részleges maradványait egy másfél méter magas medve közelében találták meg.
Az állatot lelőtték és a DNS-vizsgálat később megerősítette, hogy a maradványok az eltűnt férfié voltak. A március óta eltelt időszak összesített sérülésszáma is jóval meghaladja a korábbi rekordot, amely a 2020 áprilisától kezdődő tizenkettő hónap alatt százötvennyolc sérülést jelentett.
A Japán hatóságok most azért küzdenek, hogy kezeljék valahogyan az emberek és a természetes élőhelyüket élelem után kutatva elhagyó medvék közötti találkozások növekvő számát.
A szakértők közben arra szólítottak fel, hogy a leghidegebb hónapokban is maradjunk éberek. Míg a medvék általában november végétől tavaszig hibernált állapotban alusszák a téli álmukat, a táplálék szűkössége idén azt jelenti, hogy az éhes állatok továbbra is táplálékot keresnek. A medvék november végi megjelenése egykor ritkaságnak számított.
Bár egyes medvék várhatóan a szokásosnál korábban elkezdik a téli álmukat, hogy energiát takarítsanak meg, azok, amelyek nem ettek eleget, a téli álom helyett tovább kóborolhatnak– mondta Teruki Oka erdészeti szakértő a The Guardian online portálnak.
Hiromi Taguchi professzor, a Tohoku Egyetem medveszakértője szerint azok a medvék, amelyek előszeretettel fogyasztanak a húst (köztük a hírhedt OSO18: ez a fedőneve annak a barnamedvének, amely több mint hatvan tehenet támadott meg októberben 2019-től kezdve) különösen fenyegetőek. Ahogy rámutatott, „télen éhesek és izgatottak a zsákmányállatok hiánya miatt.”
Elmosódtak a találkozások határai
Az országos találkozások mintegy harmada Akita prefektúrában történt, ahol a gyerekek továbbra is az állatok elijesztésére tervezett csengőkkel járnak iskolába, miközben a boltokban elfogyott a medveelriasztó szer.
A terület idén két nagy visszhangot kiváltó incidens helyszíne volt: az egyikben egy férfi elvesztette a füle egy részét, miután KITA-akita város központjában egy medvét talált a garázsában; a másikban pedig a macik több embert támadtak meg egy buszmegállóban.
A medvékkel való találkozások a múltban gyakran leginkább a hegyekben történtek. A bükkösök és más táplálékok gyenge termése most azonban arra kényszerítette az állatokat, hogy elhagyják erdei élőhelyüket, így elkerülhetetlenül gyakrabban érintkeznek a lakott területeken élő emberekkel.
Ahogy az erdős területek terjeszkednek, a emberek és a medvék közötti határok elmosódtak– mutatott rá Kazuhiko Hoshizaki, az Akita Prefektúra Egyetem professzora a Nikkei üzleti lapnak. – A szántóföldeket pedig elhagyják az elnéptelenedés és más fejlesztések következtében.
A Környezetvédelmi Minisztérium a támadások számának növekedését „rendkívüli” jelenségnek nevezte, és felszólította az embereket, hogy figyeljenek a háztartási élelmiszerhulladék megfelelő kidobására, amely vonzhatja az állatokat, és tartsák zárva az ajtókat.