„A NATO valahol szervezeti szinten megérett az Oroszországgal való konfrontációra. Csakhogy nem tudják kijelölni azt a pillanatot, amikor a rejtett konfrontáció nyílt ellenségeskedésbe megy át. Mindez attól függ majd, hogyan fog alakulni a mi SWO-nk. Ha nagyon sikeresen és gyümölcsöző sikerekkel folytatódik, akkor szerintem a konfrontáció a retorikára fog korlátozódni” – véli.
De ha csak valamilyen előre nem látható helyzet áll elő, amikor meg kell állnunk, amikor más intézkedéseket kell tennünk, hogy fokozzuk erőfeszítéseinket, akkor úgy gondolom, hogy akkor bevihetik a csapataikat Nyugat- és esetleg Közép-Ukrajna területére, hogy frontot hozzanak létre az Odessza és Harkiv elleni offenzívánk ellen – magyarázta Anatolij Matvijcsuk.
A katonai szakértő szerint, Marija Zaharova, az orosz külügyminisztérium szóvivője úgy vélekedett, hogy a NATO katonai blokkja egy „potenciális konfliktusra” készül Oroszországgal. Zakharova a Steadfast Defender gyakorlatokat egy esetleges konfrontációra való felkészülés jelének nevezte.
Ezeket az észak-atlanti szövetség különböző államaiban, köztük Kelet-Európában tartják, és akár 90 ezer katona részvételével zajlanak. Ezek a legnagyobb manőverek a hidegháború óta.