A hazánkban és Európában is egyedülálló együttműködés célja, hogy közös kutatási és fejlesztési tevékenységgel piaci alapon is működő és a mesterséges intelligenciát integráló adatvagyon-gazdálkodási modellt hozzunk létre – közölte az Óbudai Egyetem, a 2024. április 30-án megtartott, Magyar Innovációs Szövetség sajtónyilvános eseményén. A projekt keretében az intézmény, továbbá a Zsámbéki Tudományos Innovációs Parkja kiválasztott folyamatait papírmentesíti, de a vállalás ennél sokkal nagyobb jelentőségű: a fejlesztések kiterjesztésével az intézmény és partnerei azt kívánják demonstrálni, hogy lehetséges lenne hazai szinten a pénzközpontú működésről egy adatalapú gazdasági pályára való átállás. Ezzel az együttműködéssel a partnerek nemzetközi szinten is iránymutató, jó gyakorlatokat hozhatnának létre.
Az előrejelzések szerint a világszerte létrehozott, rögzített, másolt és felhasznált adatok mennyisége 2025-re több mint 180 zettabájtra fog bővülni, tovább folytatva az exponenciális növekedést, amelyet a járványhelyzet miatti digitalizációs hullám csak még inkább felgyorsított. Ezzel együtt az adatok jelentősége is szintet lépett, ma már semmilyen szervezet vagy vállalkozás nem tudja kihasználni a benne rejlő, teljes potenciált, ha nem rendelkezik szisztematikus adatkezelési és -elemzési gyakorlatokkal. Az adat tehát egyfajta gazdasági mértékegységgé lépett elő, amely a jövőben minden tevékenységünk alapja és fokmérője lesz – aki pedig megtanulja minél hamarabb ennek megfelelően használni, óriási előnyre tehet szert.
Az együttműködés egyik fontos eleme az Óbudai Egyetem papírmentes folyamatainak megtervezése és gyakorlati kivitelezése, a tapasztalatokat felhasználva pedig az üzleti folyamatok megtervezése és piacra vitele. „A közös munka fókuszában intézményünk digitális adatvagyonának feltérképezése és AI-adatbázisba illesztése áll, ennek részeként pedig a felnőttoktatásban keletkező szerződéses és pénzügyi folyamatok teljes papírmentesítése. Hisszük, hogy komoly jelentőséggel bír ez az együttműködés, és hogy az intézményünkben rendelkezésre álló kutatási kapacitásnak, valamint szakértő partnereink széles körű tapasztalatainak köszönhetően valóban lefektethetjük a mesterségesintelligencia-alapú, hiteles adatvagyon-gazdálkodás alapjait hazánkban” – mondta elKovács Levente, az Óbudai Egyetem rektora.