„Non alius regit”, azaz nem más kormányoz. Ez volt ez fölírva annak a zászlónak az egyik oldalára, amely alatt Fabriczy Kováts Mihály, Karcag város szülötte harcolt – idézte fel a miniszter az amerikai függetlenségi háborúban hősi halált halt magyar huszárezredes születésének 300. évfordulója alkalmából rendezett megemlékezésen, koszorúzáson, hozzátéve: aktuális ez a mondat ma is, az önkormányzati és főleg az európai uniós választások előtt.
„Ne más kormányozzon! Én így fordítom magamnak ezt, ennek az aktualitását nem hagyhatjuk figyelmen kívül” – fogalmazott.
Szalay-Bobrovniczky Kristóf elmondta: Fabriczy Kováts Mihály 16 évesen huszárnak állt, több nemzet haderejében szolgált. Abban a korban tehette a nemzetünket és fegyvernemünket világhíressé, amikor fénykorát élte ez a harcmodor, Európa és Amerika harctereire is el tudta vinni a magyarság hírét.
A huszár „egy nagyszerűen rögtönző szélvész”; gyorsan lovagoló, de főleg ugyanilyen gyorsan gondolkodó, minden helyzetből önmagát kivágni képes katona – jelentette ki, megjegyezve: „Ilyenek vagyunk mi, kun magyarok, magyar kunok.”
Kitért arra, hogy Fabriczy Kováts Mihály szolgált a francia hadseregben, aztán legnagyobb ellenfelénél, Nagy Frigyesnél, de mindig magyar ruhában és magyar huszárok között töltötte azt az időt. Elment Amerikába a szabadságért harcolni, „nem bírta a három sas körme közötti időt – a porosz, az orosz, az osztrák sas karmai között” –, és lengyel barátjával, Pulaski gróffal az amerikai függetlenség érdekében használta csodálatos tudását – idézte fel a miniszter.
Az általuk kiképzett régió lovassága az amerikai hadsereg első reguláris lovas alakulata volt, és a világot megtanította arra, mi az a „huszár bravúr” – tette hozzá.
Szalay-Bobrovniczky Kristóf idézte Orbán Balázs Huszárvágás című könyvét, amely nem véletlenül kölcsönzi azt a magyar nemzetre jellemző különlegességet, hogy „nagy nemzetközi kataklizmák, globális világhatalmi erők egymással való versenyének felgyorsulásakor sajátos módon vágjuk ki magunkat a csávából: egy huszárvágást alkalmazunk”.
Hangsúlyozta: ez talán soha nem volt ilyen aktuális, mint ma, amikor a világméretű versengés újraindul, blokkok jönnek létre a világban.
„Mi emlékszünk jó páran azokra az időkre, amikor valamelyik blokknak mi éppen akkor a nyugati szárnyán voltunk, most pedig könnyen lehet, hogy egy másik blokknak a keleti végén leszünk” – közölte, hozzátéve: ezt el kellene minden erővel kerülni, erről is szól az európai parlamenti választás.
A honvédelmi miniszter kiemelte: egy ilyen, létszámában kicsi, de tehetségében, történelmében, hagyományaiban nagy nemzet akkor tud a legjobban szárnyalni, hogy ha nincsen bezárva valaminek a szélére, hanem az összeköttetések középpontjában áll, erre kell törekedni.
„Ehhez segít egy huszárvágás is, olyan huszárvágás, amelyre a világot Fabriczy Kováts Mihály tanította” – mondta.
Szólt arról, hogy – már évek óta és az ő vezetése alatt – egyre nagyobb erőkkel működik a huszár osztály. Van magyar lovas alakulat, huszár alakulat újra a magyar hivatásos haderőben – jelentette ki, jelezve, ezt a szellemet nemcsak a legendákban és a hagyományok között, de a haderő hivatalos szervezetében is fenn fogják tartani; „szükségünk is van erre”.
Szepesi Tibor (Fidesz–KDNP), Karcag polgármestere arról beszélt, hogy Fabriczy Kováts Mihály a szabadság utáni vágyat, az azért való küzdeni akarást már gyermekkorától megtapasztalta. Élete során, minden szolgálata közben hű maradt magyarságához, a szülőföld szabadságának szeretetéhez.
„Személye az önmegvalósítás, az önerejéből felfele ívelő életpálya mintapéldája” – mondta, kiemelve, hogy a huszárezredes emlékét méltó módon őrzik.
Az eseményen jelen volt F. Kovács Sándor és Fazekas Sándor fideszes országgyűlési képviselő, valamint Hubai Imre, a Jász-Nagykun-Szolnok Vármegyei Közgyűlés elnöke is.
A megemlékezést és koszorúzást emlékbélyeg-kibocsátási ceremónia követte a karcagi városházán.