Meloni egyesítené az európai jobboldalt

„Az Európai Bizottság elnökének személyére összpontosítunk, de az igazi kihívás az, hogy más többséget alakítsunk ki, mint amilyet az elmúlt öt évben láttunk, amely egy természetellenes többség az Európai Néppárt és a szocialisták között” – mondta Meloni a néhai miniszterelnök, Silvio Berlusconi által alapított Canale 5 televíziós csatorna Mattino Cinque News című műsorában – olvasható a Mandiner.hu oldalán.

Húsz nappal az EU egyensúlyát megváltoztató szavazás előtt Meloni felvázolta a következő európai törvényhozásban megvalósítandó tervet: az európai jobboldali pártok egyesítését.

„Megpróbálom megismételni Európában azt, ami Olaszországban sikerült: egyesíteni az elképzeléseikben összeegyeztethető pártokat annak ellenére, hogy teljesen eltérő árnyalatokkal rendelkeznek, és ellenzékbe küldeni a baloldalt” – fejtette ki.

Az elemzők úgy vélik, hogy ezek a kijelentések a Marine Le Pen-féle Identitás és Demokrácia csoporttal való lehetséges szövetségre utalhatnak. Vasárnap a Rassemblement National vezetője egy madridi, Vox által rendezett konferencián békülékenyebb hangot ütött meg Melonival, amely éles elmozdulást jelent a korábbi nyilatkozatokhoz képest. „Vannak közös pontok Melonival” – mondta Le Pen vasárnap.

„Nem az egyénekről van szó, hanem a szabadságról. Meloni és Salvini törődik a szabadsággal” – tette hozzá.

Ezek a megjegyzések éles fordulatot jelentenek az alig két hónappal ezelőttihez képest, amikor Le Pen egy Matteo Salvini miniszterelnök-helyettes által Rómában szervezett rendezvényen bírálta Melonit, mondván: „Mondja meg világosan, hogy támogatja-e Ursula von der Leyent a bizottság elnöki tisztségére, mert mi soha nem fogjuk ezt tenni.”

Miután kezdetben nyitottságot mutatott Von der Leyen jelölése iránt, Meloni az utóbbi időben kerülte a közvetlen választ.

Az interjúban Meloni kijelentette, hogy Európa számára ma az a kihívás, hogy „visszavegye az irányítást a sorsa felett, kevesebb dologra koncentráljon, és azokat jobban csinálja. Az elmúlt években az EU diktálta, hogy mit ehetünk és mit nem, milyen autókat vezethetünk és milyeneket nem.

Ez, véleményem szerint, az egyének és a nemzetállamok szabadságának olyan korlátozását jelenti, amelyet vissza kell fordítani. Az EU meghatározhat és meg is kell határoznia a célokat, de aztán a nemzeti államok döntenek arról, hogyan érik el azokat” – tette hozzá.

Elolvasom a cikket