Négyezer évvel ezelőtt is már próbálták kezelni a rákot

Az ókori egyiptomi koponyákon talált elváltozások új elemzése arra utal, hogy az emberek több mint 1000 évvel korábban próbálták sebészileg kezelni a rákot, mint korábban gondolták.

A Krisztus előtt 2686 és 2345 közöttről származó koponyán a kutatók egy nagy daganat nyomait fedezték fel, amely körül több apró vágást is megfigyeltek. Ezeket feltehetőleg fém eszközök okozták egy műtét közben, amellyel a 30-as éveiben járó tumoros férfit próbálták kezelni.

A legősibb ismert feljegyzés a rákról Krisztus előtt 1600 körülről származik. A szöveg több melltumort is felsorol, és leszögezi, hogy nincs rájuk gyógymód. A mostani tanulmány viszont azt mutatja, hogy az egyiptomiak ennél már jóval korábban ismerték a rákos megbetegedéseket, és próbálkoztak is a kezelésükkel.

A szakértők szerint ez egyben a legősibb ismert esete a daganatokkal kapcsolatos műtéti beavatkozásoknak, és egyben a modern orvostudomány kezdetét is jelöli. Emellett úgy vélik, ha 4000 éve már műtéti úton próbáltak szembeszállni a rákkal, akkor magát a betegséget több ezer évvel azelőtt is ismerhették.

Elolvasom a cikket