Nehéz pontosan meghatározni, mit keressünk, amikor földönkívüliek után kutatunk. Hajlamosak vagyunk azt hinni, hogy az idegenek hozzánk hasonlóak, és olyan technológiát alkalmaznak, mint mi. Ez egy logikus gondolkodásmód, de alapvetően hibás, és ehhez elég az emberi történelmet tanulmányozni; csupán 200 év alatt fajunk óriási átalakuláson ment keresztül, az analóg kommunikációtól hamar eljutottunk a digitálisig. A bolygóközi kommunikációban az analóg jelek használata célszerűtlen, mivel az üzenetváltás e módja nagyon lassú, és mire elérnénk az idegeneket, azok már másfajta kommunikációs technológiára állnának át.
Éppen ezért a tudósok azt próbálják kitalálni, hogy milyen jeleket küldhet egy fejlettebb civilizáció, és milyen technológiai szinten kellene lennünk ahhoz, hogy kapcsolatba lépjünk velük.
Bár egyelőre csak a találgatások szintjén mozgunk, a szakértőknek van néhány elképzelésük arról, milyen lehet az idegen civilizációk közti kommunikáció, és mit kell tartalmazniuk a nekik szánt üzeneteknek.
Milyen egy fejlett civilizáció a világegyetemben?
Ahhoz, hogy egy galaxison vagy az egész világegyetemen keresztül a földönkívüliek számára is értelmezhető jeleket sugározzunk, rendkívül sok energiára lenne szükség – sokkal többre, mint amennyit ma képesek vagyunk kibocsátani – írja az IFL Science.
1963-ban Nyikolaj Kardasev szovjet csillagász megpróbálta kiszámítani, hogy mennyi energiát igényel az, hogy egy távolabbi bolygóra megszakítás nélkül észlelhető és értelmezhető jeleket továbbítsunk. Az elképzelés alapján Kardasev három kategóriába sorolta a civilizációkat aszerint, hogy mennyi energiát képesek hasznosítani.
- Az egyes típusú civilizációk azok, amelyek képesek a bolygójukon rendelkezésre álló, összes energiát hasznosítani és saját céljaikra felhasználni.
- A kettes típusú civilizációk képesek a saját csillagjuk energiáját is kiaknázni például egy Dyson-gömb segítségével – utóbbi egy olyan hipotetikus, csillagok köré épített óriásszerkezet, amelynek célja a napból érkező energia felfogása.
- Végül a hármas típusú civilizációk közé tartoznak a fejlett idegenek; ők már nemcsak a napjuk, hanem egész galaxisuk erőforrásaival is rendelkeznek.
- Az utóbbi időkben létrehoztak egy négyes kategóriát is, ebbe azokat a földönkívülieket sorolják, akik a teljes univerzum energiáját képesek a saját céljaikra használni.
A legfejletlenebb civilizációk közé tartozunk
Ha az emberiség komplett energiatermelését nézzük, a fejletlenebb intelligens fajok közé tartozunk, és még az egyes civilizációk szintjét sem közelítjük meg; jelen pillanatban 0,27-es szinten állunk.
Amennyiben a Föld éves energiatermelése stabilan egy százalékkal növekedne, akkor a kettes típusú civilizációk szintjét 3200, a hármas típusét 5800 év múlva érnénk el. Ha tehát ránk rontana egy fejlett földönkívüli faj, nagy bajban lennénk.
Bár az egyes típusú civilizációk teljesítménye messze meghaladja a mienket, energiakibocsátásuk még mindig csekélynek számít, így valószínűtlen, hogy észlelnénk őket. Az ennél fejlettebb fajokat már detektálnánk, de kommunikálni – alacsony technológiai fejlettségünk miatt – nem tudnánk velük.