Melyik rizs a legegészségesebb?

Melyik rizsfajta a legegészségesebb?
A barna rizs teljes kiőrlésű gabona, ami azt jelenti, hogy a gabona mindhárom részét tartalmazza: a rosttartalmú korpát, a tápláló csírát és a szénhidrátban gazdag endospermiumot. Ezáltal értékes kiegészítője a kiegyensúlyozott étrendnek, alapvető tápanyagokat kínál, és hozzájárul az általános egészséghez. Akár köretként, akár rizottót készít belőle, a barna rizs jóllakottságot, alapvető tápanyagokat és hosszan tartó energiaszintet biztosít.

Kinek nem szabad barna rizst fogyasztania?
Bár a barna rizs fogyasztásának számos előnye van, néhány embernek nem szabad fogyasztania.

Bár a rizs természetes módon gluténmentes, egyes súlyos gluténallergiásoknak mégis óvatosnak kell lenniük a fogyasztásával.

Ezenkívül a barna rizs magas arzéntartalommal rendelkezhet, ami egy mérgező fém, amivel a fogyasztóknak tisztában kell lenniük.

Miért érdemes barna rizst fogyasztani?
Rostban gazdag

A fehér rizshez képest a barna rizs több rostot tartalmaz, egy olyan tápanyagot, amelyből a legtöbb emberhez nem jut elég. Egy csésze barna rizs körülbelül 3 gramm rostot tartalmaz, míg egy csésze fehér rizs körülbelül 0,5-1 grammot.

A több rost fogyasztása összefüggésbe hozható az egészséges emésztéssel, a testsúlyszabályozással, a vércukorszint jobb szabályozásával, az alacsonyabb koleszterinszinttel, a rák megelőzésével és még sok mással. A fehér rizs barna rizzsel való helyettesítése egyszerű módja a napi rostbevitel növelésének.

Sok antioxidánst tartalmaz

A barna rizs gazdag antioxidánsokban, olyan erős vegyületekben, amelyek megvédik a sejteket a károsodástól, és fiatalosnak tarthatnak. Ezek az antioxidánsok segítenek a szervezetnek a nem kívánt méreganyagok elleni védekezésben, és csökkentik az oxidatív stressz kockázatát, ami egy olyan egyensúlyhiány a szervezetben, amely idővel károsíthatja a szerveket. A teljes kiőrlésű élelmiszerek, például a barna rizs, a quinoa, a zab és a teljes kiőrlésű kenyér fogyasztása segíthet abban, hogy az optimális egészség érdekében számos antioxidánshoz jusson.

Alkalmas a fogyáshoz

Számos tanulmány kimutatta, hogy azok az emberek, akik több teljes kiőrlésű gabonát, például barna rizst fogyasztanak, általában kevesebbet nyomnak, mint azok, akik kevesebbet esznek. Mivel a barna rizs teljes kiőrlésű gabonát tartalmaz, tápláló és rostban gazdag, ami hosszabb ideig teltségérzetet biztosíthat. Könnyebb kevesebbet enni, ha jóllakottnak és elégedettnek érzi magát, így a teljes kiőrlésű gabonafélék, például a barna rizs fogyasztása segíthet abban, hogy a fogyás érdekében a kalóriadeficiten belül maradjon.

Elősegíti az egészséges szívet

Ha több teljes kiőrlésű gabonát, például barna rizst fogyaszt, csökkentheti a szívbetegségek kockázati tényezőit, például a magas koleszterinszintet. Tanulmányok szerint azoknál az embereknél, akik a legtöbb teljes kiőrlésű gabonát, köztük barna rizst fogyasztottak, 16-21%-kal alacsonyabb volt a szív- és érrendszeri betegségek kockázata, mint azoknál, akik a legkevesebb teljes kiőrlésű gabonát fogyasztották.

Alkalmas cukorbetegek számára

A legtöbb ember, még a cukorbetegek is nyugodtan fogyaszthatnak barna rizst. Bár a barna rizs olyan szénhidrát, amely megemelheti a vércukorszintet, mint már megállapítottuk, rostot tartalmaz, amely lassítja a cukor véráramba jutását, és csökkenti a teljes felszívódó szénhidrát mennyiségét.

Ez kevesebb vércukorszint-kiugrást és jobb általános vércukorszint-szabályozást eredményezhet. A finomított szénhidrátok, például a fehér rizs és a tésztafélék barna rizzsel való helyettesítése segíthet, ha jobban próbálja szabályozni a vércukorszintjét.

Elolvasom a cikket