A petefészekrák gyakoribb az idősebb, 50 év feletti nőknél, de előfordul, hogy a fiatalabb korosztályból is sokaknak szembesülniük kell a szörnyű diagnózissal. Vannak bizonyos kockázati tényezők, amelyek növelhetik a kialakulásának esélyét, beleértve a dohányzást és az olyan egészségügyi állapotokat, mint az endometriózis, valamint a cukorbetegség – írja az elle.hu.
Az orvosok szerint a petefészekrákot sokszor későn diagnosztizálják, mert a tünetek nem egyértelműek vagy súlyosak, ezért nem kérnek időben segítséget az érintettek. Általában mire megállapítják a betegséget, addigra már a rák átterjedt a hasüregbe vagy azon túlra is. A későbbi diagnózissal azonban alacsonyabb a túlélési esély. Az egyik kulcsfontosságú tünet a puffadás lehet.
Az újonnan jelentkező puffadás, amely két-három héten belül nem rendeződik, gyakran jelentkezik nyilvánvaló kiváltó ok nélkül, és a szokásos kezelésekkel/étkezési változtatásokkal nem szűnik meg – magyarázta Dr. Susanna Unsworth nőgyógyász a Mirror magazinnak.
Egy másik fájdalmas tünet is jöhet.
A szakember kiemelte, hogy a medencében, a hátban vagy az alhasban jelentkező új fájdalmak is bajt jelezhetnek, különösen akkor, ha nem csillapodnak gyorsan. Ehhez pedig még jöhet újabb jelként a gyakori vizelési inger, valamint előfordulhat, hogy a betegeknek éjszaka is gyakrabban kell vécére menniük.
Ezeken túl a petefészekrák miatt az érintettek étvágytalanságot vagy étkezés utáni gyors teltségérzetet is tapasztalhatnak. A szakértők szerint érdemes mihamarabb orvoshoz fordulni, ha szokatlan tüneteket tapasztalunk. Habár ezeket a problémákat több száz más betegség okozhatja, mégis fontos utánajárni annak, hogy mi történik a szervezetünkben.