Több mint 30 családtámogatási intézkedés érhető el, a családokra fordított összeg idén is meghaladja a 3300 milliárd forintot.
A közleményben kiemelték, hogy 2011 óta 178 ezer gyermekkel több született meg, „mint amennyi a családbarát fordulat nélkül született volna”.
A családok biztosak lehetnek abban, hogy a jobboldali kormányzat számára a család érték, és továbbra is mindent megtesz azért, hogy a vágyott gyermekek megszülessenek, a családok biztonságban, a saját otthonukban éljenek és neveljék fel gyermekeiket, a fiatalok Magyarországon boldogulhassanak, az idősek pedig békés, nyugodt kort élhessenek meg – fogalmazott a KIM.
Emlékeztettek rá, hogy 2010-ben a magyar családok megbecsültsége, anyagi helyzete és családalapítási, valamint gyermekvállalási kedve a mélyponton volt. A 2010 előtti baloldali kormány eltörölte a korábbi otthonteremtési rendszert, megszüntette a kedvezményes kamattámogatott hiteleket, a devizahitelezés csapdájába terelték a magyar családokat. Megszüntették az egy- és kétgyermekes családok adókedvezményét, a háromgyermekesekét pedig radikálisan csökkentették, valamint háromról két évre mérsékelték a gyermekgondozási segély (gyes, 2016-tól gyermekgondozást segítő ellátás) időtartamát – sorolták.
Megállapításuk szerint az 1995-ös Bokros-csomag és a 2008 utáni Gyurcsány-Bajnai-féle megszorítások anyagilag ellehetetlenítették a családokat, elvették a gyermekvállalási kedvet. A baloldali gazdaságpolitika következményeként sok pár nem engedhette meg magának, hogy gyermeket vállaljon, mert ha volt is munkájuk, az alacsony keresetük nem tette lehetővé a családalapítást – írták a közleményben.
A jobboldali kormányzat 2010 óta jelentősen megerősítette a családokat, és növelte anyagi biztonságukat – emelte ki a KIM. Úgy fogalmaztak: a gyermekvállalási kedv zuhanását és a családok elszegényedését 2010 után a jobboldali kormány intézkedései állították meg.
„Mi megerősítettük a családokat, köszönhetően egyebek mellett a családi adórendszernek, az otthonteremtési kedvezménynek, a babaváró támogatásnak, illetve a további családtámogatásoknak és adókedvezményeknek” – írták.
Ismertetésük szerint 2010 óta több mint 30-féle családtámogatással segíti a kormány a gyermeket tervező vagy nevelő családokat. Ezek közül kiemelték, hogy újra három évig jár a gyermekgondozást segítő ellátás (gyes), és folyamatosan növelik a gyermekgondozási díj (gyed) maximális összegét.
Közölték, hogy a családi adó- és járulékkedvezményt a kiskorú gyermeket nevelő családok 95 százaléka veszi igénybe.
Arról is tájékoztatást adtak, hogy már csaknem 250 ezer család jutott ingatlanhoz vagy bővítette otthonát a családi otthonteremtési kedvezmény (csok) és a csok plusz segítségével, az otthonfelújítási programnak köszönhetően pedig mintegy 370 ezer család otthona újult meg.
A babaváró program 245 ezer család életét segítette, és csaknem 60 ezer négy- vagy többgyermekes édesanyának nem kell személyi jövedelemadót (szja) fizetnie – írták.
Több mint a duplájára, 66 ezerre emelte a kormány a bölcsődei férőhelyek számát, ezzel is segítve a kisgyermekes anyukák munkába állását, és soha ennyi gyermek nem jutott még ingyenes tankönyvhöz, ingyenes vagy kedvezményes étkezéshez, mint most – hangsúlyozta a KIM közleménye.
„A baloldallal ellentétben mi a nehéz gazdasági helyzetben sem a családokon spórolunk” – emelték ki.
Hozzátették, hogy a kormány még a koronavírus-járvány idején, a háborús gazdasági helyzetben és az elhibázott szankciók okozta inflációs szituációban is megvédte a családokat, megőrizte és bővítette a családtámogatásokat.
Példaként említették a 30 év alatti édesanyáknak tavaly bevezetett szja-mentességet, vagy a diákhitel elengedését azoknak a hallgatóknak, akik 30 éves koruk előtt szülnek.
További eredményként nevezték meg, hogy idén elindították Európa legnagyobb otthonteremtési támogatását, a csok pluszt, amely a piaci szereplők visszajelzése alapján is érdemi segítséget nyújt a gyermeket vállaló családoknak.
A magyar családok tehát, ahogyan eddig, továbbra is számíthatnak a jobboldali kormányzatra – írta közleményében a minisztérium.