Így eheti magát szépre

A kollagén egy olyan fehérje, amely a bőr rugalmasságáért és feszességéért felel. Ahogy öregszünk, évről évre kevesebb kollagént termel a bőrünk, idővel ezért vékonyodik el a bőr és jelennek meg rajta a ráncok is. Hogy miket is kell beiktatni az étrendbe a szép bőrért, ezeket a Healthline gyűjtötte össze.

A bőr ellenálló képességéért, feszességért és rugalmasságáért a középső bőrréteg, az irha vagy dermisz felel. Az irha rostrendszerének strapabírását pedig két fehérjéje, a nagy szakítószilárdságú, rugalmas a nedvesség felszívásában kulcsszereplő kollagén, valamint a szintén a ruganyosságot biztosító elasztin teszi lehetővé. Ahhoz, hogy pótolja a kor előrehaladtával csökkenő kollagéntermelést, ezeket iktassa be az étrendjébe:

Csontleves

Mivel a csontleves csontokból és kötőszövetekből készül, a kollagén mellett kalciumot, magnéziumot, foszfort, glükozamint, kondroitint, aminosavakat és sok más tápanyagot is tartalmaz. Azonban minden csontleves más és más, mert a felhasznált csontok minősége eltérő lehet. A legjobb, ha magad készíted el, a csontot pedig egy jó hírű hentestől szerzed be.

Csirke

Nem véletlenül készül sok kollagén-kiegészítő csirkéből, hiszen magas a fehérjetartalma. Nem mindegy azonban, melyik részét választja: a combja több kollagént tartalmaz, mint a melle.

Hal

Bár a halak húsa is tartalmaz kollagént, de alapvetően kevesebbet, mint más – kevésbé kívánatos – részei, mint például a fej, a pikkelyek vagy a szemgolyó.

Tojásfehérje

A tojásfehérje nagy mennyiségű prolint tartalmaz, amely egy, a kollagéntermeléshez szükséges aminosav.

Citrusok

Megbízható forrás a pro-kollagén, a szervezet kollagén előanyagának előállításában. A citrusfélék, mint a narancs, a grapefruit, a citrom és a lime tele vannak ezzel a tápanyaggal.

Bogyós gyümölcsök

Az eper, a málna, az áfonya és a szeder mind magas tápanyagtartalommal rendelkezik. Ráadásul a bogyóknak magas az antioxidáns-tartalmuk is, amelyek megvédik a bőrt a károsodástól.

Trópusi gyümölcsök

A C-vitaminban gazdag gyümölcsök listáját a trópusi gyümölcsök, mint a mangó, a kivi, az ananász és a guava zárják. A guava kis mennyiségű cinkkel is büszkélkedhet, ami a kollagéntermelés másik fontos eleme.

Fokhagyma

Fokozza a kollagéntermelést, magas ugyanis a kéntartalma, amely segít szintetizálni és megakadályozni a kollagén lebomlását.

Leveles zöldek

A leveles zöldségek az egészséges táplálkozás kulcsszereplői, ráadásul a bőrre is jótékony hatással vannak. A spenót, a kelkáposzta, a mángold és más salátafélék színüket az antioxidáns tulajdonságairól ismert klorofilltól kapják. A klorofill fogyasztása pedig növeli a bőrben a kollagén előanyagát.

Bab

A bab magas fehérjetartalmú és lizint is tartalmaz, amely a kollagénszintézishez szükséges aminosavak egyike.

Paradicsom

A paradicsom nagy mennyiségű likopinnal büszkélkedhet, amely egy erős antioxidáns a bőr támogatására.

Kesudió

A kesudió cinket és rezet tartalmaz, ezek pedig fokozzák a szervezet kollagéntermelő képességét.

Paprika

Kapszaicint is tartalmaz, ami csökkentheti a kollagénveszteséget és a bőrkárosodást.

Amit viszont inkább felejtsen el

A cukor és a finomított szénhidrátok gyulladást okozhatnak, ami potenciálisan gátolhatja a kollagénszintézist. A kutatások szerint ezek mellett az ultraibolya sugárzás és a dohányzás is károsíthatja a kollagén rendszert, így bőrünk (akárcsak izmaink, ízületeink és ínszalagjaink) megóvása érdekében kerülje a direkt, erős napfényt és szokjon le a dohányzásról!

Elolvasom a cikket