A futás csökkenti az ateroszklerotikus plakkok kialakulásának kockázatát, hozzájárul a szív- és érrendszeri betegségek megelőzéséhez és az általános egészségi állapot javításához.
Ez a sport jelentősen javítja az általános fizikai állóképességet és felkészíti a testet a hosszan tartó megterhelésre. A rendszeres edzés fejleszti az aerob kapacitást, növeli az izmok vérellátását. Ez a test valamennyi szövete által hatékonyabb oxigén- és tápanyagfogyasztást eredményez, ami lehetővé teszi, hogy hosszabb ideig fáradtság nélkül végezzünk fizikai munkát.
Sok ember számára jelentős motiváló tényező a fogyás lehetősége. A futás az egyik leghatékonyabb módja a kalóriaégetésnek a nagy izomcsoportok felhasználásával. A futás intenzitásától és időtartamától függően óránként 300-800 kalóriát égethetünk el. A rendszeres kocogás elősegíti a zsírlerakódások lebontását, ami segít a karcsú alak megőrzésében.
Futással nemcsak a szív és az izmok, hanem az inak és szalagok is erősödnek, növelve rugalmasságukat és megelőzve a sérüléseket. A fő érintett izmok az alsó lábszárak, a combok és a fenék. Ezek rendszeres erősítése stabilizálja a testet és segít a megfelelő egyensúly fenntartásában. Fontos, hogy a sérülések elkerülése érdekében ne terheljük túl az ízületeket. Lényeges a fokozatosság, óvatosan kell emelni a futás időtartamát, majd az intenzitását. Előbb melegítsünk be, majd a futás után nyújtson.
A futás nemcsak a fizikai egészségnek tesz jót – jelentős hatással van a lelkünkre is. Más aerob gyakorlatokhoz hasonlóan elősegíti az endorfinok felszabadulását, amelyeket gyakran „boldogsághormonokként” emlegetnek. Segítenek csökkenteni a stressz-szintet és javítani a hangulatot.
A rendszeres futás növelheti az önbecsülést és az önbizalmat. Minden megtett táv és elért cél egy kis diadal, amely növeli a képességeinkbe vetett bizalmat. A fizikai teljesítmény, például a sebesség és az állóképesség fokozatos javulása hozzájárul az önbizalomhoz.
Érdekes módon a futás a mentális képességekre is pozitív hatással van. Tanulmányok szerint a rendszeres testmozgás javítja a memóriát, növeli a koncentrációt és felgyorsítja a döntéshozatali folyamatokat. Ez az agy jobb vérellátásának és az idegsejtek alkalmazkodásának és új kapcsolatok kialakítására való képességének köszönhető.