MH/ MTI
2024. július 25. csütörtök. 10:31
Az MNB csoportszintű átfogó vizsgálata nyomán összesen 69,75 millió forint bírságot szabott ki a Raiffeisen Bank Zrt.-re és a Raiffeisen Corporate Lízing Zrt.-re. A bank esetében a vállalatirányítás, hitelkockázat, követelésminősítés, értékvesztésképzés, tőkekövetelmény-számítás, számvitel, likviditás, adatszolgáltatás, IT és a betétbiztosítás terén merültek fel különböző súlyú problémák, amelyek azonban nem veszélyeztetik a bank megbízható működését, de mielőbbi kiküszöbölésük elengedhetetlen – jelentette be csütörtökön közzétett határozatában a Magyar Nemzeti Bank.
Az MNB átfogó vizsgálata Raiffeisen Bank Zrt.-nél (Raiffeisen Bank) és a Raiffeisen Corporate Lízing Zrt.-nél (Raiffeisen Lízing) 2020. december 31-től a vizsgálat lezárásáig terjedő időszakot fogta át.
A pénzügyi felügyelet kifogásolta, hogy a compliance (szabályozási megfelelési) terület beszámolói nem minden szempontból feleltek meg a jogszabályban elvártaknak. A bank mint csoportirányító nem aktualizálta és hagyta jóvá évente kockázati stratégiáját, illetve nem foglalta szabályzatba a termékkockázatok elemzésére vonatkozó eljárásait. A bank egyes adatszolgáltatásainál adatminőségi hiányosságok merültek fel, továbbá régebben esedékes informatikai fejlesztések maradtak el.
A lakossági hitelbírálati folyamat hiányosnak bizonyult az adósok és adóstársak jövedelmi helyzete felmérésének, az adósságszolgálat kalkulációjának, valamint a hitelfedezeti arány mutatójának számítási módszertana terén. A Központi Hitelinformációs Rendszer felé történő adattovábbítási kötelezettség pedig több esetben késve teljesült.
Az MNB az egyes intézkedésekhez kapcsolódóan 2024. október 31. és 2025. szeptember 30. közötti határnapokkal kötelezte a Raiffeisen Bankot, hogy a vezető testületei által megtárgyalt és jóváhagyott intézkedésekkel számoljon be a feltárt hibák kijavításáról. Emellett a bank számára 61,5 millió forint, a Raiffeisen Lízing számára 8,25 millió forint felügyeleti bírságot is kiszabott.
A bírság összegének megállapításánál súlyosbító körülménynek számított a feltárt jelentős vagy magas kockázatú problémák száma, illetve a bank jelentős pénzpiaci súlya. Enyhítő körülménynek minősült ugyanakkor, hogy számos hiányosság csak egyedi szinten vagy alacsony számban fordult elő, illetve, hogy a bank több jogsértés kapcsán már dokumentáltan megtette az intézkedéseket a szabályszegés kiküszöbölésére – közölte az MNB.