MH/ MTI
2024. július 26. péntek. 21:43
A parlamenti felsőház (szenátus) csütörtökön több módosítással küldte vissza a szejmbe az ott már július 12-én megszavazott törvényt. A szejm pénteken elfogadta a szenátusi módosítások egy részét. A törvény most az államfő elé kerül aláírásra.
Az új előírások lehetővé teszik, hogy béke idején a Lengyelország területén keletkező biztonsági veszélyhelyzetek esetén a hadsereg önállóan, vagy a rendészeti szerveket (rendőrség, határőrség) támogatva kevesebb korlátozással cselekedjen, mint eddig. Rendkívüli biztonsági helyzetekben a szabálytalan fegyverhasználat nem számít majd bűntettnek. A katonák és a rendvédelmisek jogi támogatást kapnak, amennyiben a fegyverhasználat kapcsán hatósági eljárás indulna ellenük.
A törvény tervezetét a kormány azt követően terjesztette elő, hogy júniusban meghalt egy lengyel katona, akit előtte késsel megsebesített egy, a fehérorosz–lengyel határon átjutni próbáló illegális bevándorló.
A tragikus balesettel egyidőben nyilvánosságra került, hogy március végén egy másik határvédelmi akció során leadott figyelmeztető lövések miatt a lengyel hatóságok őrizetbe vettek két, a fehérorosz határ védelmét segítő katonát, akiket egyebek mellett mások életének veszélyeztetésével gyanúsítottak meg. A katonák jelenleg szabadlábon védekeznek.
Az új törvény „nagyobb biztonságérzetet ad a katonáknak, mint eddig” – jelentette ki a pénteki szavazások után Wladysław Kosiniak-Kamysz kormányfőhelyettes, nemzetvédelmi miniszter. Hozzátette: az előírások lehetőséget adnak egy békefenntartó művelet végrehajtására is, amire – mint mondta – „jelenleg nagy szükség van”.
A fegyverhasználati büntetlenségről szóló előírásokat a kormánykoalíciót képező Baloldal frakció nem támogatta, és „gyilkossági jogosítványnak” nevezte őket.
A fehérorosz határszakasz védelmét segítő katonák nagyobb jogi biztonságát a fő ellenzéki erő, a Jog és Igazságosság (PiS) képviselői követelték csütörtöki sajtóértekezletükön. Ismételten szorgalmazták azt is, hogy szüntessék meg azt az áprilisban létrehozott ügyészségi különleges csoportot, amely a határt védő tisztviselők által esetleg elkövetett „hatásköri visszaéléseket” vizsgálja. A PiS szerint az ügyészégi csoport munkája dermesztő hatással van a határvédelemre.