Kölcsönös hasznot hajt a török-magyar viszony

A 2023. december 18-i találkozó kapcsán már kilátásba helyezték a felek egy olyan együttműködés aláírását, amelyben a kiemelt stratégiai partnerség megteremtése mellett, a kölcsönös veszélyhelyzeti segítségnyújtásról is megállapodhatnak. Az egyeztetés során várhatóan a gazdasági, kereskedelmi, védelmi, politikai és kulturális témákat is érintik majd – tudatta hétfőn az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány. Mint írták, a Magyar-Török Felső Szintű Stratégiai Együttműködési Tanács egy olyan intézményesített fórum, amely Budapest és Ankara között a stratégiai partnerség elősegítése céljából jött létre. A testület üléseinek keretében gazdasági, kereskedelmi, politikai, védelmi és kulturális területeket érintő kérdésekben egyeztethetnek a felek.

Magyarország és Törökország kapcsolata hosszú ideje stabil, kiegyensúlyozott, gazdasági és kereskedelmi tekintetben gyümölcsöző. A két állam közötti külkereskedelem értéke az elmúlt években tovább nőtt, Törökországból hazánkba érkező import évről évre magasabb: míg 2010-ben 581,8 millió USD értékben érkezett török áru hazánkba, addig 2015-re ez az összeg közel megduplázódott (1 001,50 millió USD), 2020-ra pedig elérte az 1 888,60 millió USD-t.

A szervezet szerint a legnagyobb török befektetők Magyarországon az alábbi társaságok:

  • Ekol Logistic Szolgáltató Kft. – fuvarozás;
  • Celebi Ground Handling Hungary Földi Kiszolgáló Kft. – Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér földi kiszolgálás;
  • Metyx Hungary Kft. – műszaki textilgyártás;
  • Yaris Kabin Hungary Kft. – traktor és földmunkagép kabinok gyártása.

A kétoldalú kereskedelmi forgalom 2022-ben rekordot ért el, a hazánkban működő török társaságok közel 2200 embert foglalkoztatnak itthon. Az idei januári találkozó alkalmával Mustafa Varank és Szijjártó Péter miniszterek kilátásba helyezték a török befektetések további ösztönzésére a török honosságú VakiBank fióknyitását Budapesten.

Elolvasom a cikket