Azonban a környezettudatosság, környezetvédelem szempontjából nézve érdemes újragondolni a döntésünket, főleg azért, mert sokan azt hihetnék, a műfenyők használatával védjük a környezetet, és ez egy kifejezetten zöld alternatíva lehet. A valóságban viszont ez nem mindig igaz, sőt!
Az ilyen fák legtöbbször PVC-ből készülnek, és hulladékkezelésük rendkívül problémás. Ráadásul az ilyen műfenyők élettartama is messze van attól, hogy 20-30 évig kitartsanak, a műfenyőket átlagosan 6 év után egyébként is lecseréljük, tehát nem egy örök életre szóló befektetés, amivel már nem kell foglalkozni.
Egyesek azért választják a műfenyőt, mert úgy gondolják, ezzel védik az erdőket, de ez a legnagyobb tévhit.
Az ipar már nem a vadonban élő fákat használja, hanem erre a célra ültetvényeket telepít. Valójában minél több fenyőfát vásárolunk, annál többet kénytelenek ültetni, tehát ezzel teszünk a legjobbat a környezetnek.
A karácsonyfák közötti ökológiai lábnyom összehasonlítása is összetett. Bár lehet, hogy a műfenyők kisebb szénmonoxid kibocsátást eredményeznek, nem szabad figyelmen kívül hagyni más tényezőket, mint például a biológiai sokféleséghez való hozzájárulást, a mikroműanyag-szennyezést és a vegyi terhelést.
A fizikus és klímakutató, Ürge-Vorsatz Diana szerint az igazi fenyőfák jobbak a környezet és az egészség szempontjából is. Az igazi fenyők telepítése nem bolygatja éveken keresztül a földet, így az regenerálódhat. Ezek után talán nem is kérdés, hogy melyik a zöldebb megoldás.
Tehát, bár a műfenyők kényelmesebbnek tűnhetnek, és lehet, hogy egyes számok ezt mutatják, a valóságban az igazi fenyőfáknak van több előnye van. Jobban járunk, ha rájuk költjük pénzünket karácsony közeledtével, és ezáltal még a környezetünknek is jót teszünk.