2024. augusztus 8. csütörtök. 9:37
A Demokratikus Koalíció egyik alapítója, Leel-Őssy Gábor a napokban azt hangoztatta, hogy a pártja szempontjából elbukott 2022-es országgyűlési választás után „paraziták és hiénák” kezdtek el a DK felé áramlani abban a reményben, hogy 2024-ben valamiféle konchoz, megélhetést biztosító pozícióhoz jutnak. Ez a Gyurcsány-család által gründolt politikai formáció szempontjából nem új keletű kritika, egy korábban lemondott alelnök azért dobta be a törülközőt, mert megvilágosodott. Úgy fogalmazott, hogy aki (Gyurcsány Ferencre célzott) a választók szemébe hazudott, az tehertétel a baloldalnak, és érdemes (lenne) visszavonulót fújnia.
Egy másik, a DK-ból szintén kiugró alelnök pedig arról beszélt, hogy az alapításkor még Feri is azt harsogta, hogy az új párt, a DK új politikai kultúrát akar meghonosítani. És mi lett belőle? A politikai helyezkedők Eldorádója és a politikai hullarablók pártja. Mint kifejtette, a politikatudományban régi elmélet, hogy az ellenzéknek csak akkor van esélye a győzelemre a regnáló hatalommal szemben, ha erkölcsi fölényre képes szert tenni. A DK-ban azonban belső demokratizmus nem létezik, a tekintélyelvűség mindent felülír, a pártot egy szűk csoport ellenőrzi és vezeti, ám semmiféle kontroll nincs felettük.
A Gyurcsány Ferencet kritizáló, s emiatt Gyurcsány nyomására etikai bizottság elé állított Leel-Őssy Gábor kizárásával szemben az érintettnek magához a pártelnökhöz kellene fordulni panasszal, ahhoz az emberhez, aki kezdeményezte a kizárását. Gyurcsányék pártjában erkölcsi minimumok sem léteznek, elég a magáról obszcén fotókat küldözgető Gréczy Zsoltnak az Országgyűlésbe történő visszacsempészésére, az offshore-lovaghölgy országgyűlési beiktatására, a költségvetési csalással vádolt Czeglédy Csaba Gyurcsányék általi finanszírozására, a korrupciós botrányba keveredő óbudai polgármester újbóli jelölésére, a bukott miniszter, Draskovics Tibor fővárosi tisztségekbe helyezésére, a brókerbotrányban az autópálya-pénzek bűnös befektetéséért felelős Bodnár Zoltán vagyongazdai státuszára gondolni.
Ilyen előzmények után áll elő az ország legelutasítottabb politikusa hat pontos stratégiájával, a küzdelem erkölcsével. Gyurcsány Ferenc nevével a morált bármilyen összefüggésben összehozni még viccnek is rossz. Kabarétréfának is harmatgyenge vállalkozás. Arcpirító pofátlanság, a választópolgár szembeköpése, totális hülyének nézése. „Lószart, mama”, ahogyan a törvényesség elemi minimumát is nélkülözően kirúgott DK-s alapító fogalmazott Gyurcsánnyal kapcsolatosan. „Eljátszottad a bizalmat. Nagyon sokunkét. Hagytad, hogy paraziták zabálják fel az elveinket és a pártunkat.”
Talán csak abban téved Leel-Őssy Gábor, hogy a Demokratikus Koalíció már születése pillanatában sem volt más, mint egy, a politikában megbukott szélhámos bosszúja az őt félreállító pártjával, az MSZP-vel szemben. A mesterterv ugyan sikeresnek mondható, az MSZP a végét járja, az utolsókat rúgja. Mindennél árulkodóbb, hogy mint az a friss esetből is látszik, a Demokratikus Koalíció gazdálkodását gyakorlatilag a párt megalakulása óta törvénysértések jellemzik. A nyilvánosan is elérhető ÁSZ-jelentésekből kiderül, hogy a párt könyvvezetése és gazdálkodása 2013-ban, 2014-ben, 2015-ben és 2016-ban, de később sem felelt meg a törvényi előírásoknak.
A DK 2015–2016-ban a jogszabályt megsértve tiltott vagyoni hozzájárulást fogadott el. A 2018. évi országgyűlési választás kampánypénzeinek ellenőrzése során a DK a jelölő szervezetnek járó költségvetési támogatást nem szabályszerűen használta fel. A kampány során a számviteli, a párt- és a kampánytörvényt is megsértette, ismételten tiltott támogatást fogadott el. Utóbbi a gyakorlatban azt jelentette, hogy az Altus Zrt. adott hitelt a pártnak, jóval a piaci ár alatti kamattal. (Tiltott pénzügyi tevékenység miatt az MNB feljelentése alapján büntetőeljárás is folyamatban van az ügyben.)
Gyurcsány mostani kapálódzása a „küzdelem erkölcsével” kapcsolatban erőtlen végjáték. Gyurcsányi maszlag. „Aki elfáradt, az csendben menjen haza! Aki átáll, az áruló!” – mondja Fletó. Sületlenségek értelmetlen halmaza. Már saját szektája sem hisz neki.
A szerző újságíró