Egyesült államokbeli statisztikák szerint a hólyagrák a férfiaknál jelentkezik gyakrabban: egy év alatt kb. 82 ezer betegnél találják meg a rák ezen típusát, és a páciensek közül csak kb. 19 ezer, azaz nagyjából 23 százalék nő. Úgy is fogalmazhatunk, hogy a húgyhólyagrákot az esetek háromnegyedében férfiaknál diagnosztizálják, de a BCAN.com friss cikke szerint mégis a nőknél nagyobb a kockázat, ha már diagnosztizálták a betegséget. Íme, miért van ez így.
A hólyagrák tünetei
Egy másik felmérés szerint a hólyagrák a tizedik leggyakoribb rák világszerte, ez azt jelenti, hogy világszinten 100 férfiból egynél és 400 nőből egynél alakul ki a betegség. A legtöbb ember számára a húgyhólyagrák első jele, hogy vért lát a vizeletében. Tünet lehet még, ha gyakrabban kell a mosdót használni, ha valaki egyre nehezebben pisil, valamint ha vizeletürítésnél fájdalom vagy égető érzés lép fel. A további esetleges szimptómák között van az egyik oldali derékfájás, a kismedencei fájdalom, az étvágytalanság, a megmagyarázhatatlan fogyás, az általános gyengeség vagy fáradtság, a csontfájdalom vagy a feldagadt láb. Sajnos azonban ezeknek a tüneteknek csomó más oka is lehet, ezért gyakran nehéz felismerni, hogy pont hólyagrák áll a háttérben.
Márpedig, mint a daganatos betegségek zöménél, a hólyagráknál is rendkívül fontos a minél korábbi diagnózis, mert minél kevésbé előrehaladott a betegség, annál jobbak az esélyei a gyógyulásnak.
Az amerikai Nemzeti Rákintézet friss statisztikája szerint a nők túlélési aránya azonban rosszabb a férfiakéhoz képest a betegség valamennyi fázisát tekintve. Azaz: ritkább, hogy egy nőnél hólyagrákot diagnosztizálnak, viszont ha egyszer egy nőnél megtalálják ezt a típusú daganatot, akkor a nőnek rosszabbak a gyógyulási esélyei, mint hólyagrákkal élő férfiaknak.
A friss cikk szerint ennek az oka, hogy sok esetben jelentős késedelemmel diagnosztizálják a hólyagrákot a nőknél. Sok nő figyelmen kívül hagyja a legalapvetőbb tünetet: azaz a vizeletben lévő vért. Jellemzően a menstruációval vagy a menopauzával hozzák összefüggésbe, és nem tulajdonítanak neki jelentőséget, nem fordulnak orvoshoz. De ha meg is teszik, gyakran előfordul, hogy az orvosok csak sokára jutnak el a hólyagrák diagnózisához, mert természetes, hogy elsősorban menopauza utáni vérzésre, egyszerű hólyaghurutra vagy húgyúti fertőzésre gyanakodnak – részben pontosan azért, mert a nőknél relatíve ritka a hólyagrák. Ezek a tényezők együttvéve azt okozzák, hogy az első tünet észlelésétől kezdve akár egy év vagy több is eltelhet addig, amíg egy nőnél megszületik a hólyagrák diagnózisa.
Fontos tudni a hólyagrákról minden nőnek
Bár a 60-70-es korosztályban a leggyakoribb a diagnózis, fontos tudni, hogy a hólyagrák bármely életkorban jelentkezhet. A dohányzás ennél a daganattípusnál is kockázati tényező (igaz, a hólyagrákos betegek kb. fele arról számol be, hogy soha életében nem dohányzott). A hólyagrák tünetei megegyeznek egy fertőzés tüneteivel, sőt, a kettő bizonyos esetekben egyszerre jelentkezik, ezért nehezebb a diagnózis. További rossz hír még, hogy a sikeres kezelés után a kiújulás aránya ennél a típusnál a leggyakoribb minden rákfajta közül: az esetek 50-80 százalékában jön vissza a daganat.