A hipochondria főbb tünetei
A hipochondria a pszichés zavarok közé tartozik, szorongásos kórkép. Előfordul, hogy a hipochonder személy valóban szenved valamilyen betegségben, de ennek súlyosságát eltúlozza.
A hipochondria jellemző tünetei:
- állandó aggodalom az egészségi állapot és a fenyegető betegségek miatt;
- aggodalom, hogy bármilyen enyhe tünet vagy testérzet komoly betegség jele;
- bizonyos tüneteknek túl nagy jelentőség tulajdonítása;
- kételkedés az orvos megnyugtató véleményében;
- állandó aggodalom valamilyen betegség vagy annak kockázata miatt, mert az előfordult a családban, környezetében;
- folytonos önellenőrzés, öndiagnózis, tünetek keresése;
- gyakori orvoslátogatás vagy ellenkezőleg: kerüli az egészségügyi vizsgálatokat a súlyos betegség kiderülésétől való félelem miatt;
- emberek kerülése, félelem a nyilvános helyektől (pl. tömegközlekedési járművön utazni);
- rendszeresen az egészségéről és lehetséges betegségeiről beszél;
- gyakran olvas betegségekről szóló információkat.
A hipochonder sokféle tünetet érzékel, ezért valószínűleg orvoshoz is elmegy a problémájával. Az orvos kizárja a fizikai betegségeket, és mivel érzékeli a látogatások gyakoriságát, fény derülhet arra, hogy pszichés zavarról van szó. Ilyenkor a háziorvos általában klinikai szakpszichológushoz vagy pszichiáterhez irányítja a beteget.
Mikor forduljon orvoshoz?
Ha rendszeresen aggodalmat érez egészségügyi állapota miatt, és a megnyugtató események (pl. tünetmentesség, orvosi vizsgálat) sem enyhítik a szorongását, kérjen segítséget háziorvosától, vagy keresse fel a területileg illetékes pszichiátriai szakrendelőt, esetleg forduljon klinikai szakpszichológushoz.
A hipochondria kiváltó okai
A hipochondria okai nem egyértelműen meghatározhatók, de bizonyos korábbi események növelhetik a valószínűségét. Fontos rizikófaktor lehet az egészséggel foglalkozó internetes oldalak túlzásba vitt olvasása.
Kiváltó okok és a szorongást felerősítő tényezők lehetnek:
- gyermekkori trauma, elhanyagoltság;
- gyermekkori élmények, amikor a szülők túlságosan aggódtak gyermekük egészsége miatt;
- családban előforduló hipochondria vagy egyéb szorongásos zavar;
- gyerekkorban előforduló súlyos betegség;
- családtag súlyos betegsége, halála;
- mentális betegségek, például szorongás, depresszió, fóbiák;
- trauma, fizikai vagy érzelmi zaklatás;
- extrém stressz.
A hipochondria lehetséges szövődményei
Az egészséggel kapcsolatos szorongás szélsőséges esetben a mindennapi életet, a személyes kapcsolatokat is zavarhatja. Jellemző, hogy a hipochondert nem nyugtatja meg egy orvosi vélemény, másod- és harmadvéleményt kér, ismételi a vizsgálatokat.
Azoknál az eseteknél, amikor a hipochonder a betegségtől való félelme ellenére is kerüli az orvoslátogatást, egy esetleges betegség kezeletlensége okozhat problémát.
Ismert a szorongás testi tüneteket provokáló hatása, amely érintheti az emésztő- és a keringési rendszert is. A hipochondria okozta szorongás pszichés betegségekhez – például depresszióhoz, pánikbetegséghez – is vezethet.
A hipochondria diagnosztizálása
A hipochondria általában fiatal felnőttkorban jelentkezik és a korral rosszabbodhat.
A diagnózis felállításához az orvos először kizárja a fizikai betegségeket. Ha ezek nem állnak fenn, pszichés segítséget javasol (klinikai szakpszichológus, pszichiáter). A diagnózist nehezíti, hogy a hipochonder fizikai betegség tüneteit észlelheti magán, ezért általában nehezen fogadja el, hogy problémája lelki eredetű.
A hipochondria kezelése
A kezelés célja a szorongás csökkentése, hogy az ne akadályozza a beteg normál életvitelét – ebben segítséget nyújthat a pszichoterápia eszközei közül a kognitív viselkedésterápia. Szintén hasznos a stresszkezelés módszereinek – pl. autogén tréning – elsajátítása.
Egyes esetekben gyógyszeres kezelés (pl. antidepresszánsok) is szükségesek lehetnek.
Mit tehet otthon?
Stresszkezelő technikák elsajátítása, a szorongás és a stressz enyhítésére. Az egészség megőrzésében és a betegségek kezelésében is segíthet a rendszeres testmozgás, a szociális tevékenységek fenntartása.
Kerülni kell az egészségügyi témákkal foglalkozó internetes oldalak vagy egyéb források túlzott látogatását.
Alakítson ki bizalmi kapcsolatot orvosával.
Írjon naplót arról, hogy mennyit foglalkozik az egészségével, és próbálja tudatosan csökkenteni az erre fordított időt.
A hipochondria megelőzése
A hipochondria kialakulása nehezen megelőzhető, de megfelelő stresszkezeléssel és az állapotromlást előidéző tényezők kerülésével intenzitása csökkenthető. Időben való felismerése és kezelése megakadályozza a tünetek rögzülését.
Hipochondria várandósság idején és időskorban
A várandósság fokozhatja a szorongást, ezért érdemes már a terhesség tervezésekor pszichológushoz fordulni.
A hipochondria általában az életkorral romlik. Az időseknél gyakran előfordul, hogy a szellemi leépüléstől való félelem válik a legfőbb egészséggel kapcsolatos aggodalommá.