MH
2024. augusztus 25. vasárnap. 7:31
Különösen az ösztrogénreceptor-pozitívemlőrákok esetében figyeltek fel a kutatók erre az alternatív gyógyítási lehetőségre. – írja a ScienceDaily, az UCLA Health Cancer Centeranyagaira hivatkozva. Az ilyen jellegű emlőrák a megbetegedés leggyakoribb altípusa; az esetek mintegy 70-80 százalékát teszi ki.
Az előklinikai kísérletekben a kutatók a következőket találták:
- A manukaméz fogyasztása, szignifikánsan, 84 százalékkal csökkentette a tumor növekedését az ösztrogénreceptor-pozitív emlőrákos sejtekkel rendelkező egerekben anélkül, hogy befolyásolta volna a normál emlősejteket vagy jelentős mellékhatásokat okozott volna.
- A manukaméz magasabb koncentrációja a rákos sejtek növekedésének jelentős csökkenéséhez vezetett.
- A manukaméz csökkentette a rákban szabályozott jelátviteli útvonalainak szintjét (mint például az AMPK / AKT / mTOR és a STAT3) amelyek részt vesznek a tumorsejtek növekedésében és túlélésében.
- A manukaméz csökkentette a rákos sejtek sarjadzásának tempóját, de nem befolyásolta a normál emberi emlőhámsejtek növekedését, jelezve, hogy kifejezetten a rákos sejteket célozza meg.
- A manukaméz sejthalált váltott ki az emlőrákos sejtekben.
- Növelte a meglévő kezelések hatékonyságát.
Az antimikrobiális és antioxidáns tulajdonságairól régóta ismert manukaméz olyan vegyületekben is gazdag, mint a flavonoidok, fitokemikáliák, összetett szénhidrátok, vitaminok, aminosavak és ásványi anyagok. Ezek a vegyületek már molekuláris szinten rákellenes potenciált mutatnak. Gátolják a tumorsejtek szaporodását, növekedését és az áttétek kialakulását. A kutatók elmélete szerint a manukaméz egyik hatásmechanizmusa az ösztrogénreceptorok blokkolása, így potenciálisan hatékony lehet táplálékkiegészítőként a hormonérzékeny emlőrák ellen.
Annak érdekében, hogy megértsék a manukaméz jelentőségét az emlőrák természetes kezelésében, a kutatócsoport egy sor kísérletet végzett egereken és ER-pozitív MCF-7 és tripla-negatív MDA-MB-231 emlőrákos sejtekkel, amelyek az emlőrák két leggyakoribb típusát képviselik. Ezekben a modellekben a manukaméz szájon át történő beadása, a tumor növekedésének szignifikáns csökkenését eredményezte a kontrollcsoportokhoz képest.
Az eredmények azt sugallják, hogy a manukaméz potenciálisan természetes kiegészítővé vagy akár önálló kezeléssé fejleszthető az ösztrogénreceptor-pozitív emlőrák kezelésére, ami különösen azoknál a betegeknél lehet hasznos, akiknél a hagyományos terápiák nem működnek.
„Az eredmények reményt adnak a hagyományos kemoterápia természetes, kevésbé mérgező alternatívájának kifejlesztésére” – mondta Diana Marquez-Garban, a tanulmány első szerzője. „Bár további kutatásokra van szükség ahhoz, hogy teljes mértékben megértsük a természetes vegyületek előnyeit a rákterápiában, ez a tanulmány erős alapot teremt a további tanulmányokhoz ezen a területen.”