II. Erzsébet nem volt a férje mellett az utolsó órákban

Fülöp herceg 2021. április 9-én bekövetkezett halála mély gyászt váltott ki – nemcsak a brit királyi családban, hanem egész Angliában. II. Erzsébet királynő az uralkodó legnagyobb támasza volt. Nem csoda, hiszen férje 1952. február 6-i trónra lépése óta királyi hitvesként teljesített szolgálatot. Ám nem csak szakmailag volt elválaszthatatlan a királynő és Fülöp. A színfalak mögött is összetartó egységet alkottak, házasságuk 74 évig tartott.

Egy közeli bizalmasuk azonban most szomorú dologról számolt be: Fülöpnek úgy kellett meghalnia, hogy a felesége nem volt mellette.

Fülöp herceg halála: a királynő lemaradt férje utolsó lélegzetvételéről

Gyles Brandreth királyi bennfentes azt állítja legújabb, Elizabeth: An Intimate Portrait című könyvében, hogy a 2022-ben elhunyt uralkodó nem ért oda időben férje ágyához, ezért lemaradt az utolsó lélegzetvételeiről. A Mirror idézte a királynő és Fülöp herceg közeli bizalmasának szavait:

A királynő valóban ott volt férje halottas ágyánál, amikor 2021. április 9-én reggel meghalt, de az utolsó lélegzetvételénél nem foghatta a kezét. Edinburgh hercege egy kórházi ágyban feküdt, amelyet a windsori kastély öltözőjében állítottak fel. Aznap reggel egy nővér segítségével kiment a fürdőszobába. Amikor visszatért, azt mondta, hogy kissé gyengének érzi magát, és segítséget kért, hogy vissza tudjon feküdni az ágyba. Az ápolónő a herceg és a királynő inasát, Paul Whybrew-t hívta segítségül. Ám mielőtt a királynőnek szólhattak volna, a herceg meghalt. II. Erzsébet még nem volt ébren, és csak azután hívták, hogy az orvos megérkezett és megállapította Fülöp halálát.

Fülöp herceg ünnepélyes temetése a windsori kastélyban szűk körben zajlott, mindössze 30 vendéget hívtak meg, köztük Harry herceget, aki alig néhány héttel korábban adott botrányos interjút Oprah Winfreynek.

Fülöp herceg neve titkos FBI-dokumentumokban szerepel

Brit lapok arról számoltak be pár hete, hogy Fülöp herceg neve szerepel a Profumo-ügyről szóló szigorúan titkos FBI-dokumentumokban. Az iratokból kiderül, hogy az edinburgh-i herceg személyesen `kapcsolatban állt” Christine Keelerrel és Mandy Rice-Daviesszel, a két nővel, akik az akkori brit kormányt megbuktató szexbotrány középpontjában álltak. Az amerikai igazságügyi minisztérium aktái szerint a kulcsfontosságú feljegyzéseket J. Edgar Hoover, az FBI akkori igazgatója írta.

A nyilvánosságra hozott dokumentumban Thomas Corbally, egy ipari kémkedésben részt vevő amerikai üzletember, akit az FBI kihallgatott a Warddal való barátságáról, Fülöp herceget is megemlíti vallomásában. A Hoover által 1963. június 20-án a londoni amerikai nagykövetségnek küldött táviratában ez áll: „Corbally azt is kijelentette, hogy a pletyka szerint Fülöp hercegnek köze lehetett ehhez a két lányhoz.”

Elolvasom a cikket