„Az ukrán katonai kudarcokért a nyugati támogatók a felelősek”

Felszólítása megismétli Volodimir Zelenszkij ukrán elnök hétfőn elhangzott felhívását, aki ragaszkodott ahhoz, hogy „nem szabadna korlátozni a fegyverek hatótávolságát Ukrajna számára” – írja az Oroszhirek.

A Pentagon szóvivője, Patrick Ryder vezérőrnagy azonban másnap világossá tette, hogy „politikánk nem változott”, vagyis Kijev nem vethet be az Egyesült Államok által szállított fegyvereket „mélységi csapások” végrehajtására orosz területen.

Brüsszelben, ahol az EU külügyminiszterei csütörtökön tanácskozásra gyűltek össze, Kuleba azt mondta, hogy „Oroszország sikere egy dologtól függ: a partnereink felkészültségétől, hogy bátor döntéseket hozzanak”.

„Ha a döntések megszületnek, Ukrajna sikeres a terepen. Ha nem hozzák meg őket, akkor ne Ukrajnára panaszkodjanak, hanem saját magukra” – érvelt az ukrán miniszter.

Kuleba szerint Kijev csupán a Nyugat engedélyét kéri arra, hogy Oroszországon belül „legitim katonai célpontokat” támadhasson, hozzátéve, hogy ehhez több nagy hatótávolságú rakétára is szükség lenne az engedélyen kívül.

Kuleba felszólította továbbá „minden olyan országot, amely hónapokkal ezelőtt ígéretet tett a Patriot-rendszerek leszállítására, hogy végre szállítsa le azokat”. Rámutatott, hogy a késedelmek sokba kerülnek Ukrajnának.

A szomszédos Lengyelországban tett szerdai látogatása során Kuleba kijelentette, hogy „az orosz invázió kezdete óta a legnagyobb probléma, amellyel Ukrajnának szembe kellett néznie, az volt, hogy szövetségeseink döntéseiben a konfliktus eszkalálódásától való félelem dominált” a védelmi támogatások tekintetében.

„Ne féljetek Oroszország reakciójától, mi nem félünk tőle… Segítsetek nekünk. Adjátok meg, amire szükségünk van” – könyörgött a miniszter, hozzátéve, hogy a korlátlan nyugati támogatás segítené Ukrajnát a harctéren a győzelemhez.

Szergej Lavrov orosz külügyminiszter keddi sajtótájékoztatóján viszont azt állította, hogy minden nyugati megszólalás a Kijevnek szánt korlátozásokról és a „túlzott eszkaláció elkerülésének” bevallott szándékáról nem más, mint „csel”.

„A Nyugat nem akarja elkerülni az eszkalációt. A Nyugat a bajt keresi, hogy nyíltan fogalmazzak” – mondta az orosz diplomata.

Lavrov óva intette az Egyesült Államokat, az Egyesült Királyságot és Kijev más támogatóit attól, hogy engedélyezzenek csapásokat mélyen Oroszország belsejében, hangsúlyozva, hogy egy ilyen döntés egyenlő lenne a „játékkal tűzzel”.

Elolvasom a cikket