A gép múlt hétfőn zuhant le, és meghalt Ukrajna egyik legjobb pilótája, Olekszij „Holdhal” Mesz. Kijev csütörtökig nem ismerte el a veszteséget, csak annyit közölt, hogy az esetet vizsgálják. Mariana Bezuhla ukrán parlamenti képviselő azt állította, hogy Meszt Ukrajna egyik nyugati támogatásból származó Patriot rendszere lőtte le. Az incidenst követően Volodimir Zelenszkij ukrán államfő magyarázat nélkül elbocsátotta a légierő parancsnokát – tájékoztat az Oroszhirek.
Egy meg nem nevezett, az előzetes vizsgálatról állítólag tájékoztatott nyugati tisztviselő pénteken megerősítette a lapnak, hogy „jelek” vannak arra, hogy a repülőgépet egy Patriot-üteg baráti tüze lőhette le.
Szombaton azonban fordulat történt, amikor „két magas rangú amerikai katonai tisztségviselő” azt mondta a lapnak, hogy az F–16-os lezuhanásának oka „valószínűleg nem baráti tűz volt”. A források hozzátették, hogy az amerikai és ukrán nyomozók más lehetőségeket is vizsgálnak, például mechanikai hibát vagy pilótahibát.
Arra a csütörtöki kérdésre, hogy van-e „bármilyen esély arra, hogy ezt az F–16-ost az egyik ukrán Patriot rakéta baráti tűzzel lőtte le”, Sabrina Singh, a Pentagon helyettes sajtótitkára azt válaszolta, hogy „az Egyesült Államokat nem kérték fel arra, hogy részt vegyen az incidens kivizsgálásában”.
A New York Times meg nem nevezett ukrán katonai elemzőket is idézett, akik azt állították, hogy a nyugati légvédelem és az F–16-osok már tesztelték együtt ilyen „összetett körülmények között”, de megjegyezték, hogy „túl korai lenne még spekulálni”.
Múlt hétfőn Oroszország masszív, nagy pontosságú támadást hajtott végre nagy hatótávolságú légi és tengeri fegyverekkel és drónokkal, célba véve az ukrán védelmi ipari komplexum számára kulcsfontosságú energetikai létesítményeket, valamint több, Nyugatról szállított lőszereket tároló repülőteret.
Kijevből származó hivatalos nyilatkozatok szerint Mesz egy légvédelmi bevetés során halt meg, amelynek során három orosz cirkálórakétát és egy támadó drónt lőtt le. Az ukrán légierő közölte, hogy Kijev a Patriotok mellett több más légvédelmi rendszert is bevetett akkoriban, köztük mobil csoportokat Stinger rakétákkal és brit Starstreak rakétákkal.
Az amerikai gyártmányú gépekből egy keveset a hónap elején szállítottak Ukrajnának. Az Egyesült Államok nem ígért saját F–16-osokat Ukrajnának, de engedélyezte más NATO-tagországoknak, hogy elküldjék a sajátjaikat. Egy európai országokból álló „koalíció” több mint 80 gépet ígért Kijevnek, de eddig kevesebb mint egy tucatot szállítottak le.
Washington azt is elvárja, hogy európai NATO-szövetségesei vállalják a felelősséget az amerikai tervezésű repülőgépek karbantartásáért, mivel a Wall Street Journal szerint Joe Biden amerikai elnök kormánya elutasította a Pentagon tervét, hogy amerikai vállalkozókat küldjön Ukrajnába, mert attól tart, hogy az orosz erők célpontjai lehetnek.
Egy orosz cég 15 millió rubel jutalmat ajánlott fel annak, aki az első F–16-ost lelőné harc közben. Eddig senki sem jelentkezett a jutalomért.