Egy frissítő szelet grapefruit vagy egy pohár grapefruitlé számos előnnyel járhat; tele van C- és A-vitaminnal, valamint hasznos ásványi anyagokkal, például káliummal. Mielőtt azonban elindulna, és 10 kartonnyit venne belőle, érdemes tisztában lennie egy fontos hátulütővel: a grapefruit különböző gyógyszerek egész tömegét összezavarhatja.
Túl sok van ahhoz, hogy itt mindet felsoroljuk – de hogy érzékeltessük a skálát, hatással lehet a magas koleszterinszint, a szorongás és a depresszió, a szívproblémák és a szervátültetés kilökődésének kezelésére használt gyógyszerekre.
Hogyan befolyásolja ezeket a gyógyszereket a grapefruit fogyasztása? Kétféleképpen.
Túl sok a gyógyszerből
A grapefruit által befolyásolt legtöbb gyógyszer esetében a véráramban a gyógyszer abnormálisan magas szintjét eredményezheti. Ennek oka, hogy a grapefruitlé kölcsönhatásba lép a belekben található citokróm nevű enzimmel, amely számos különböző típusú gyógyszer lebontásáért felelős.
A grapefruitban található, furanokumarinok néven ismert vegyületeket a CYP3A4 szintén lebontja – de a keletkező termékek aztán kötődnek az enzimhez, és visszafordíthatatlanul blokkolják annak működését. Ennek eredményeképpen több olyan gyógyszer kerül a véráramba, amelyre az enzim általában hat, és a normális működés csak akkor áll helyre, ha a szervezet több CYP3A4-et állít elő.
Az emberek bélrendszerében eltérő a CYP3A4 szintje, így a grapefruit fogyasztásának hatása egyénenként eltérő lehet. Bizonyos esetekben a véráramba kerülő gyógyszer szintje súlyos mellékhatásokkal járhat.
Túl kevés a gyógyszerből
Az is kiderült, hogy a grapefruit végül ahhoz vezethet, hogy túl kevés gyógyszer kerül a szervezetbe, ezúttal a fehérjék egy másik csoportját célozza meg: a transzporterfehérjéket, amelyek a bélből a véráramba juttatják a gyógyszereket, blokkolják, hogy ezt megtehessék.
Az egyik leggyakoribb példa az ilyen módon érintett gyógyszerre a fexofenadin, egyfajta antihisztamin, amelyet szénanátha és csalánkiütés kezelésére használnak. „A grapefruitlé hatására kevesebb fexofenadin juthat a vérbe” – mondta dr. Shiew Mei Huang, az FDA Klinikai Farmakológiai Hivatalának igazgatóhelyettese az FDA fogyasztói tájékoztatójában.
Ennek az a következménye, hogy az olyan gyógyszerek, mint a fexofenadin, végül a tervezettnél kevésbé hatékonyak lehetnek – nem éppen ezt szeretnénk, amikor jön a pollenbomba.
A lényeg
Ha nem biztos abban, hogy a grapefruit hatással van-e a gyógyszerére, nézze meg a csomagolásban található tájékoztatót, mivel ez általában felsorolja a kerülendő dolgokat. Ha már ott van, jó ötlet lehet utánanézni, milyen más ételek és italok okozhatnak problémát; a sevillai narancs, a pomeló és a tangeló hasonló hatással lehet, mint a grapefruit.
Csábító lehet, hogy egyébként is fogyasszon egy kis grapefruitot, ha már jó ideje nem szedett gyógyszert, de a hatása meglepően sokáig tarthat. A magas vérnyomás kezelésére használt felodipin esetében a grapefruit még akkor is befolyásolhatja a hatását, ha egy egész nappal korábban fogyasztották el.