Trombózis
Trombózisról akkor beszélünk, ha az érpályán belül kerül sor a vér alvadására és a megalvadt vérrög, a trombus elzárja az érpályát. Trombózis mind az artériás, mind a vénás rendszerben kialakulhat. A vénás rendszerben megjelenő trombózis a trombus keletkezési helyétől függően lehet felületes vénás trombózis, vagy mélyvénás trombózis. Jellemzően az alsó végtag felületes vénáinak gyulladása miatt alakul ki a felületes vénás trombózis. A trombózissal érintett végtagrész fájdalmas, piros, tapintásra a terület meleg. Az állapot kísérője lehet láz is, a felületes vénás trombózis kialakulásának rizikófaktora a már kialakult visszértágulat. A mélyvénás trombózis esetén a trombus a mélyebben fekvő vénákban, leggyakrabban a lábszár vénáiban alakul ki.
A mélyvénás trombózis kísérő tünetei változatosak lehetnek; görcsös lábszár fájdalom, lábdagadás, pihenésre sem javuló lábszárfájdalom, fénylő feszes bőr, meleg, kékes árnyalatú bőrfelület észlelhető.
A mélyvénás trombózis gyanújával azonnal orvoshoz kell fordulni a tüdőembólia és a vénás elégtelenség megelőzése céljából.
Embóliának azt a kóros állapotot nevezzük, mikor egy képlet (embolus) az érrendszerben a vérkeringés útján vándorol, s ennek következményeként elzár egy érszakaszt, ahol megakad.
A trombózistól annyiban különbözik az embólia, hogy a trombus keletkezésének helyén okoz érelzáródást, míg az embólia gyakran úgy következik be, hogy a trombusról leszakadt rész elvándorolva a test más részén okoz érelzáródást.
Embóliát azonban, nemcsak a trombusból leszakadt részek okozhatnak, de kialakulhat a keringésbe került zsír, levegő, idegentest útján is.
Ha a vénás rendszerben történik trombózis, a trombusból leszakadt rész – mivel a vér a tüdő felé áramlik – könnyen okozhat tüdőembóliát, mely életveszélyes állapot.