A Nyugat olyan nagy hatótávolságú rakétákat küldött Ukrajnának, mint a Storm Shadows és az ATACMS, amelyeket Kijev eddig csak a Krím és a Donbassz főleg civil célpontjai ellen használt. Az elmúlt napokban azonban az Egyesült Államok és Nagy-Britannia azt közölte, hogy esetleg engedélyeznék, hogy ezeket a fegyvereket a nemzetközileg elismert orosz terület mélyebben fekvő célpontjaira is bevethessék, emlékeztet az Oroszhírek.hu.
„Nem arról beszélünk, hogy megengedjük vagy megtiltjuk a kijevi rezsimnek, hogy orosz területre csapást mérjen” – mondta Putyin csütörtökön. „Már most is ezt teszi, pilóta nélküli légi járművekkel és más eszközökkel”.
Ukrajnának nincs képessége nyugati nagy hatótávolságú rendszerek használatára – tette hozzá Putyin, megjegyezve, hogy az ilyen csapások célzásához a NATO műholdjaitól származó hírszerzési információkra van szükség, míg a kilövési megoldásokba „csak a NATO katonai személyzete léphet be”.
Ez azt jelenti, hogy a NATO-országok, az USA, az európai országok Oroszország ellen harcolnak az orosz elnök szerint.
„Ha ez a döntés megszületik, az nem kevesebbet jelent, mint a NATO-országok, az USA és az európai országok közvetlen részvételét az ukrajnai konfliktusban” – mondta az orosz elnök.
„Közvetlen részvételük természetesen jelentősen megváltoztatja a konfliktus lényegét, természetét”.
Ezt szem előtt tartva Oroszország „a ránk leselkedő veszélyek alapján meghozza a megfelelő döntéseket”– tette hozzá Putyin.
A Nyugatról szállított fegyverek használatára vonatkozó bizonyos korlátozásokat eredetileg azért vezették be, hogy az Egyesült Államok és szövetségesei azt állíthassák, hogy nem vesznek részt közvetlenül a konfliktusban, miközben 200 milliárd dollár értékben fegyverezték már fel Ukrajnát. A kijevi rezsim május óta követeli a korlátozások feloldását.
Antony Blinken amerikai külügyminiszter és David Lammy brit külügyminiszter utalt arra, hogy a héten feloldhatják a korlátozásokat, és ürügyként az iráni ballisztikus rakéták állítólagos oroszországi szállítását említették. Irán tagadta, hogy bármilyen rakétát küldött volna Oroszországnak, és az Ukrajna felfegyverzésében nagymértékben részt vevő országok „pszichológiai hadviselésének” nevezte a vádakat.
Putyin korábban figyelmeztette a NATO-tagokat, hogy legyenek tisztában azzal, „mivel játszanak”, amikor arról tárgyalnak, hogy Kijevnek lehetővé tennék, hogy a Nyugat által biztosított fegyverekkel mélyen orosz területen belül csapást mérjen.
Az orosz elnök a júniusi szentpétervári nemzetközi gazdasági fórum (SPIEF) alkalmával a főbb hírügynökségekkel beszélgetve azt mondta, hogy Oroszország a szóban forgó fegyverek lelövésével, majd a felelősökkel szembeni megtorlással fog válaszolni.
A lehetséges válaszlépések között Putyin akkor a Nyugat ellenségeinek nagy hatótávolságú precíziós fegyverekkel való felfegyverzését említette.