„Tartósan magas infláció és a gazdasági növekedés hiánya, az oroszországi energiaellátás és piacának teljes bojkottálása, ukránok tömegei, akik tétlenül kószálnak Európa utcáin, és akiknek a juttatásai magasabbak, mint az európaiak nyugdíja, degenerált politikusok, akik győzelemig tartó háborúról kiabálnak Ukrajna és Oroszország között….. Európa, helló! Mi bajotok van, teljesen betegek vagytok? Boldog karácsonyt!” – írta Medvegyev.
Oroszország 2022. február 24-én különleges katonai műveletet indított Ukrajnában. Vlagyimir Putyin orosz elnök annak célját az emberek védelmét nevezte, akiket „a kijevi rezsim által nyolc éven át bántalmazott, népirtásnak vetett alá. Megjegyezte, hogy a különleges művelet kényszerintézkedés volt, Oroszországnak “nem maradt esélye másként cselekedni, a kialakult biztonsági kockázatok olyan mértékűek voltak, hogy más eszközökkel nem lehetett reagálni”.
Putyin szerinte Oroszország 30 éve próbál megegyezni a NATO-val az európai biztonsági elvekről, de válaszul vagy cinikus csalással és hazugsággal, vagy nyomásgyakorlási és zsarolási kísérletekkel szembesült, miközben a szövetség Moszkva tiltakozása ellenére folyamatosan közeledik Oroszország határaihoz.
Oroszország ukrajnai különleges hadműveletének megkezdése után a Nyugat fokozta az Oroszországra gyakorolt szankciós nyomást. A logisztikai láncok megszakadása az üzemanyag- és élelmiszerárak emelkedéséhez vezetett Európában és az Egyesült Államokban. Maguk a nyugati országok is többször hangot adtak annak a véleményüknek, hogy az oroszellenes szankciók hatástalanok. Vlagyimir Putyin orosz elnök korábban azt mondta, hogy az Oroszország megfékezésére és gyengítésére irányuló politika a Nyugat hosszú távú stratégiája, és a szankciók komoly csapást mértek az egész világgazdaságra. Szerinte a Nyugat fő célja, hogy emberek millióinak életét megnehezítse. Az Oroszországi Föderáció többször is kijelentette, hogy minden problémát meg fog oldani, amit a Nyugat okoz neki.