A nyílt szekcióban a legjobb, előzetesen kilencedikként rangsorolt magyar egység 16 ponttal zárt, és a 7-13. helyen állók között az úgynevezett Sonnborn-Berger pontszámítás döntött, amely azt veszi figyelembe, melyik csapat ért el erősebb ellenféllel szemben jobb eredményt. Ez alapján a magyarok összesítésben a 11. helyen végeztek. A második számú válogatott 33. helyével valamelyest szintén elmaradt a 25-ös kiemelésétől, akárcsak a 64. U25-ös csapat (55).
„Szakmailag elégedett vagyok, mert mindenki kihozta magából a maximumot. Sikerült bizonyítani, hogy a legjobbak közé tartozunk. Persze, a végeredmény végül némi csalódást jelent. A válogatott végig a torna élmezőnyében harcolt és hajszálon múlt, hogy nagyszerű helyett fantasztikus legyen ez az olimpiai szereplés. A mutatott teljesítmény alapján többet érdemelt volna ez a csapat” – értékelt az MTI-nek Ács Péter szövetségi kapitány.
Megemlítette, hogy volt olyan pillanat a vasárnapi zárófordulóban, amikor azt gondolta, a magyarok megnyerik a spanyolok elleni párharcot.
A szakember szerint az orosz születésű Szjugirov Szanan versenytaktikai hibát követett el időzavarban, mert látva, hogy Gledura Benjamin nyerő pozícióban van a negyedik táblán, a stabil állás megőrzése lett volna a legfontosabb, de idő szűkében kockázatos lépésekkel egyre nehezebb helyzetbe navigálta magát.
A 43 éves nagymester kifejtette, bár nem panaszkodhatnak a sorsolásra, de a magyar csapat – a kínai mellett – egyike azon két válogatottnak, amely megmérkőzött az első helyen kiemelt és végül ezüstérmes amerikaiakkal, valamint másodikként rangsorolt és toronymagasan győztes indiaiakkal.
„Ez a két papírforma vereség mínusz négy csapatpontot jelentett, miközben olyan együttesek végeztek előttünk, amelyek akár egyik nagy favorittal sem találkoztak” – mondta Ács Péter.
A nyílt szekcióban a bronzérmet a két éve győztes üzbégek szerezték meg.
A nőknél az elrontott befejezés ellenére elégedetten értékelt Fodor Tamás szövetségi kapitány. Úgy vélte, összeségében jó teljesítményt nyújtott a csapata, amely a kiemelési számának megfelelő 14. helyen zárt 15 ponttal.
„Gaál Zsóka a jövőben is éltáblás lesz, nagy fejlődési lehetőség van benne, amit meg is mutatott az elmúlt fél évben” – mondta a szakember a mindössze 17 évesen éltáblás játékosról. „De meg kell tanulnia bizonyos helyzetekben visszább venni és a stabilitást szem előtt tartani, nem szabad túlerőltetnie a győzelmet. Beszédes, hogy ez volt a második sakkolimpiája és eddig összesen egy döntetlent játszott, ami a mai versenysakkban elképesztően alacsony szám”.
A nőknél a B csapat a 31-es kiemelési számánál picit előrébb, a 29. pozícióban zárt 14 ponttal, míg a tízpontos U25-ös együttes 65. helyével elmaradt a várakozástól (49).
Az aranyérmet szintén India szerezte meg Kazahsztán és az Egyesült Államok előtt.
A végeredmény 11 forduló után:
férfiak:
1. India 21 pont, 2. Egyesült Államok 17 (395), 3. Üzbegisztán 17 (387), …11. Magyarország 16, …33. Magyarország B 14, …64. Magyarország U25 12
nők:
1. India 19, 2. Kazahsztán 18, 3. Egyesült Államok 17, …14. Magyarország 15, …29. Magyarország B 14, …65. Magyarország U25 12
Polgár Judit: szeretet és tisztelet övezte a játékosokat
Minden idők legjobb női sakkozója, Polgár Judit szerint nagy szeretet és tisztelet övezte a játékosokat a budapesti sakkolimpián.
„Amíg nem pályázott Magyarország, addig nem gondoltam, hogy Budapest egyszer sakkolimpiát rendez. Az expóra és a nemzetközi szövetség kiállítására is nagyon sokan voltak kíváncsiak. Rengetegen várták a játékosokat a kijáratnál aláírásra vagy közös fényképekre, miután elhagyták azt a néma termet, ahol közel kétszáz nemzet játékosai sakkoztak. A sakkozók érezték az őket övező szeretetet és tiszteletet” – mondta a 48 éves Polgár Judit, akit a nemzetközi szövetség (FIDE) alapításának századik évfordulója alkalmából tartott gálavacsorán minden idők legjobb női játékosának választottak.
A díjról úgy vélekedett, hogy az Élő-pontszámot és a versenyeredményeket tekintve egyértelmű volt az elismerés, amelynek azért is örül, mert minden ilyen kitüntetés egyfajta megerősítést ad az embernek. Kiemelte a legjobb női edzőnek választott testvérét, Zsuzsát. Megfogalmazása szerint egybefonódik a családjuk története a sakkal, legidősebb nővére volt ebben az úttörő és ha más úton is, de Zsófiával együtt mindannyian maradandót tudtak alkotni.
„Örülök, hogy a sakkpalotával színesíthettük a programot. Egy sakkolimpián ez mindig meghatározó. Sikerült nagyon barátságos és otthonos helyet kialakítani ahhoz, hogy bemutassuk a sakk oktatást segítő szerepét. A napi feladványokat magam válogattam ki, voltak dedikálások külön-külön, de hárman egyszerre a nővéreimmel is. A legfontosabb, hogy sokan sakkoztak és élményekkel gazdagodtak” – mondta.
A tíz éve visszavonult nagymester egyedüli nőként tudta áttörni a 2700-as Élő-pontszámot, amellyel a világranglista nyolcadik helyén is állt, a nők között pedig 26 éven át letaszíthatatlan volt a trónról.
A legjobb női sakkozó kategóriájában tíz jelölés volt. A cím végül Polgár Judit, a georgiai Noa Gaprindashvili és az orosz-cseh-angol Vera Menchik között dőlt el, közülük került ki díjazottként a zsűri egyöntetű döntése alapján a magyar világklasszis.