Ha furcsa, megmagyarázhatatlan dolgokat művel a mobiltelefonunk, akkor az az egyik biztos jele annak, hogy adathalászok éppen tevékenykednek rajta – írja a Metropol.
Számtalan módszer létezik manapság az adataink védelmére. A hackerek viszont igyekeznek lépést tartani a fejlesztésekkel. A legtöbbször gyanús linket tartalmazó e-mailt küldenek, vagy telefonban próbálnak kinyerni tőlünk adatokat, de egyre gyakoribb, hogy a mobiltelefon rendszerét támadják meg.
Ezek a sokatmondó jelek:
- Ha olyan alkalmazásokat találunk a telefonunkon, amelyeket nem mi telepítettünk, az arra utalhat, hogy valaki követi az eszközünket. Ezeket érdemes azonnal törölni.
- Gyorsabban merül a telefon. Ez a háttérben folyamatosan futó alkalmazások jelenlétére utal.
- Megnövekedett adatforgalom. A kémprogramok szokatlanul sok adatot használnak.
- Nem tudjuk kikapcsolni. A kémprogramok megakadályozhatják a készülék kikapcsolását. Már az is gyanús, ha a kikapcsolás indokolatlanul hosszú ideig tart.
- Indokolatlanul világít a kijelző. Érdemes gyanakodni, ha nem kaptunk semmilyen értesítést, de a telefonunk kijelzője mégis él.
- Furcsa szöveges üzenetek. Ha olyan üzeneteket találunk, amelyekre nem is emlékszünk, hogy elküldtük volna, valaki hozzáférhetett az eszközhöz.
- Nem működik az automatikus javítás. Ha a helyesírás-ellenőrző nem működik megfelelően, az is annak a jele lehet, hogy egy kémprogram folyamatosan figyeli, mit gépelünk a telefonon.
- Rossz minőségű képernyőfotók. Ez szintén annak a jele, hogy valaki nyomon követheti az eszközt és az azon lévő adatokat.
Használt telefon vásárlása után egyébként mindig érdemes azonnal visszaállítani a gyári beállításokat.