Ezzel az új, adatvizualizációs koncepcióval ismerkedhetnek meg interaktív formában a METU Nagy Lajos király úti kampuszára látogatók szeptember 27-én, pénteken 16.40 és 17.25 között a Törtek a moziban című programon. A rendezvényen dr. Kocsis Tamás, a Budapesti Corvinus Egyetem docense, aki egyben a módszer kidolgozója és az IntenScope Kft. ügyvezetője, röviden bemutatja az IntenScope alapú térkép matematikai hátterét, az egydimenziós skálákon megjelenő véleményeloszlások lehetséges felbontását és azok célszerű törtekké alakítását, majd az aktuális mozifilmeket bemutató térkép elemzése után a közönség is szerephez jut: bárki megnevezheti kedvenc – vagy utált – filmjét, melynek népszerűségét azonnal térképre visszük, így az rögtön összehasonlíthatóvá válik a többi mozifilmmel.
A mozifilmek népszerűségét megmutató adatok forrása az International Movie Database (imdb), ahol regisztrált felhasználók százezrei pontozzák a filmeket egy 1-től 10-ig terjedő skálán. Az értékítéletek stabilak és megbízhatók, tekintettel a pontozók nagy számára. A széles körben megjelenő átlagpontszámok – egy egydimenziós számegyenesen elhelyezkedő értékek – azonban elfednek számos izgalmas részletet: például egy 6,2-es átlag semmit nem mond arról, hogy milyen eloszlás vezetett ehhez az értékhez. Nem mindegy ugyanis, hogy sok kimagasló (8–9–10) és sok elmarasztaló (0–1–2) osztályzatot kapott egyszerre egy film, vagyis erősen megoszlanak a róla alkotott vélemények; vagy pedig inkább sok közepesnek mondható osztályzat vezetett a kialakuló átlagra.
Az IntenScope módszer segítségével a vélemények eloszlása kifinomultan ábrázolható és elemezhető, az egydimenziós számegyenes (1D) egy jól értelmezhető kétdimenziós (2D) térképpé alakítható, melyen több száz vagy ezer mozifilm tetszési eloszlása könnyen összehasonlítható.
A filmek tetszési indexeinek térképre vitele persze csak egy lehetséges alkalmazása ennek a módszernek, amelyet dr. Kocsis Tamás és dr. Szigeti Cecília, a METU tudományos dékánhelyettese már több közös tudományos publikációban is használt.
A megoldás mindig jól alkalmazható, ha nem csak az átlagra vagyunk kíváncsiak, hanem az átlag mögötti adatok eloszlására is, legyen szó akár több száz vagy több ezer vizsgálati egység összehasonlításáról. Ilyenek például a kérdőívekben Likert-skálákon mért vélemények, és ilyenek a különböző országokban, régiókban mért egy főre jutó GDP értékek is, melyek mögött sokféle eloszlás húzódhat meg.
A programra a Kutatók Éjszakája honlapján lehet regisztrálni, a METU teljes programkínálata pedig az egyetem honlapján is elérhető.