Kocsisné Gál Csillának két lánya van, közel tíz éve a fiatalabbnál jelentkezett az egyes típusú cukorbetegség. Az anya korábban vajmi keveset tudott a diabéteszről, így a diagnózissal együtt jött a pánik. „Amikor Judit cukorbeteg lett, kétségbeestem. Nem ismertem a helyzetet, legfeljebb másoktól hallottam róla. Az első öt napban szinte el sem mozdultam a kislányom ágya mellől. Minden létező információt begyűjtöttem, szakmai kiadványokat olvastam és sorstársakkal beszéltem” – kezdi a történetét Csilla, majd arról mesél, hogyan lett a szülői aggodalomból alapítvány.
A diabétesz gyakori betegség, melyet évről évre egyre több embernél diagnosztizálnak, szövődményei felnőtteket és gyerekeket egyaránt veszélyeztetnek. Egy jó hír van csupán, hogy ameddig régen halálos betegségnek számított, addig ma egyszerűen kezelhető.
Az inzulinos kezelést 100 éve alkalmazza az orvostudomány, de csak az elmúlt évtizedekben vált természetessé, hogy a betegek maguknak adagolják a hatóanyagot.
Érthető, hogy nem keringenek családi legendák a cukorbeteg kisgyerek kezeléséről, még mindig keveset tudunk arról, hogy a diabétesz jelentkezésekor mi a teendő.
Ezért alapította Csilla a Szurikáta Alapítványt, hogy minden fontos tudnivaló eljusson az érintettekhez az inzulin használatától kezdve a vonatkozó jogszabályok magyarázatáig. „Amikor a lányom cukorbeteg lett, kórházba került, és miután hazaengedték, eltanácsolták őt az óvodából, mondván: így nem tudnak felelősséget vállalni érte. Teljesen felháborított a hír, eljárást indítottam az intézmény ellen. Megnyertem! Ezek után döntöttem úgy, hogy komolyan foglalkozok a témával” – fogalmaz Csilla.
Mindenre képes egy elszánt anya
Az anya lányával együtt ismerte meg a cukorbetegség árnyoldalait, mint az éjszakai rosszullétek vagy a már említett intézményi elutasítás. Egyszerre kezdett tárgyalni orvosokkal, jogászokkal és cukorbeteg gyerekeket nevelő szülőkkel, majd összegezte ismereteit, otthagyta a munkahelyét, és elindította a Szurikáta Alapítványt. Azóta szakemberekkel és önkéntesekkel együtt dolgozik azért, hogy többeknek adjon hiteles információkat a diabéteszről. Mindennek kilenc éve. Az interjú alatt nekünk is átadja a legfontosabb tudnivalókat.
A betegség első jele, ha a gyerek önmagához képest sokkal többet kezd inni, és folyton mosdóba jár, ami napról napra fokozódik. Intő jel, ha feltűnően jó lesz az étvágya, ennek ellenére fogy, és egyre gyengébb. Ilyenkor fontos, hogy azonnal utánajárjunk, mi a kiváltó ok, hiszen ha diabéteszes, rögtön cselekedni kell.
A cél a megelőzés
„Egy óvodás gyerek akár két hét alatt is életveszélyes állapotba kerülhet, ha nem kap azonnal inzulint. Mivel az egyes típusú cukorbetegség azzal jár, hogy leáll a szervezet inzulintermelése, a legfontosabb, hogy pótoljuk a hiányt, illetve megfelelő táplálkozással segítsük a test működését. A szigorú étrendet mindig be kell tartani” – hangsúlyozza Csilla, majd hozzáteszi, hogy az alapítvány erről kiadványt is készített, amely szülőknek, gyerekeknek és pedagógusoknak is elérhető. Utóbbiaknak ingyenes képzést is tart szakemberekkel: az óvó nénik, tanító nénik egy ötórás oktatás alatt megismerhetik a diabétesz kezelésének tudnivalóit. Ezenkívül a szervezet országszerte kínál segítséget akár jogi kérdésről, akár eszköztámogatásról van szó. Oktatóvideóik elérhetők az interneten, így bárki megtanulhatja a vércukormérést és az inzulinadagolást, hogy egyetlen gyereket se tanácsoljanak el az óvodából vagy iskolából csak azért, mert cukorbeteg.