A nemzetközi közösség tűzszünetet követel Libanonban

MH/ MTI
2024. október 1. kedd. 18:40
Frissítve: 2024. október 1. 18:44

Minderről Stéphane Dujarric, a főtitkár szóvivője számolt be.

„Mindenáron el kell kerülni egy átfogó háborút Libanonban” – húzta alá Dujarric, hozzátéve, hogy Guterres a nap folyamán már felvette a kapcsolatot Nadzsib Mikáti ügyvezető libanoni kormányfővel, és tájékoztatta, hogy az ENSZ kész segítséget nyújtani a rászorulóknak.

„Az ENSZ főtitkára és képviselői helyben szintén folytatni fogják a helyzet lecsillapítását szolgáló erőfeszítéseiket” – mondta Dujarric.

Jeanine Hennis, az ENSZ libanoni különleges koordinátora katasztrofális következményekre figyelmeztetett Izrael kedden bejelentett libanoni szárazföldi műveletével összefüggésben.

„Ismét nagyon magas a kockázata annak, hogy egy újabb nemzedéket kárhoztatnak háborús sorsra” – írta Hennis az X-en.

„A lövedékek és rakéták indítása, a bombázás és rajtaütések közepette a háborús gépezet nem tud választ adni a kiváltó okokra” – tette hozzá.

Törökország felkészült a kimenekítésre

A török külügyminisztérium kedden bejelentette, hogy Törökország felkészült állampolgárainak evakuálására Libanonból, és hozzá segítségért fordult mintegy további húsz országgal működik együtt külföldiek lehetséges kimenekítésében a területén keresztül.

A tárca hangsúlyozta, hogy a libanoni biztonsági helyzet további romlásával számolnak az izrael szárazföldi hadművelet megindítása miatt. Hozzátette, hogy létrehoztak egy koordinációs központot a kimenekítési kérelmek feldolgozására.

Törökország egyben azzal vádolta meg Izraelt, hogy szárazföldi műveletével libanoni területeket akar ellenőrzése alá vonni. „Az ENSZ Biztonsági Tanácsának fenn kell tartania a nemzetközi jogot, és meg kell hoznia minden szükséges lépést ezen támadással szemben, amely Libanon megszállását célozza” – hangsúlyozta a török diplomáciai tárca. A minisztérium az izraeli támadást „illegális inváziós kísérletnek” nevezte, amely „a régióban és azon túl is a biztonság és stabilitás” aláásását célozza, s „nagy valószínűséggel új migrációs hullámot gerjeszt, illetve táptalajt ad majd szélsőségeseknek szerte a világban”.

Borrell: Azonnali tűzszünetet!

Az Európai Unió ismételten azonnali tűzszünetet sürget a Hezbollah és Izrael között, valamint azt szorgalmazza, hogy mindkét fél kötelezze el magát amellett, hogy egy szélesebb körű, tárgyalásos rendezés részeként mindkét oldalon szavatolják a lakóhelyüket elhagyni kényszerülő lakosság biztonságos visszatérését – jelentette ki Josep Borrell, az uniós külügyi és biztonságpolitikai főképviselő kedden.

„A fegyvereket most kell elhallgattatni, és a diplomácia hangjának kell szólnia úgy, hogy mindenki számára hallható legyen” – fogalmazott közleményében Josep Borrell, majd hangsúlyozta: mind Izrael, mind Libanon önállóságát szavatolni kell.

Kijelentette: a harcokkal fel kell hagyni, minden további katonai beavatkozás drámaian súlyosbítaná a helyzetet. A nemzetközi humanitárius jogot minden körülmények között tiszteletben kell tartani – húzta alá.

Közölte: az EU-t aggodalommal tölti el a konfliktus régión belüli további elmérgesedésének kockázata, ezért arra ösztönzi a feleket, hogy tanúsítsanak önmérsékletet a feszültség csillapításának érdekében. Ezzel összefüggésben arról tájékoztatott, hogy az uniós tagállamok között, valamint más társult országokkal konzuli koordináció zajlik annak biztosítására, hogy „felkészültek legyünk bármilyen vészhelyzetre”.

Az EU valamennyi libanoni partnerét felszólítja, hogy járuljon hozzá a libanoni fegyveres erők (LAF) megerősítéséhez. Az EU készen áll arra, hogy adott esetben megkönnyítse ezen erőfeszítések nemzetközi koordinációját – írta.

A főképviselő kiemelte továbbá: az ENSZ békefenntartók biztonsága és védelme a legfontosabb. Az EU ezért felszólít minden felet, hogy védje és támogassa az ENSZ libanoni missziójának (UNIFIL) küldetését – jelentette ki.

A szükség ezen órájában minden libanoni vezetőnek a nemzeti érdekeket kell előtérbe helyeznie, és együtt kell működnie a libanoni állami intézmények működésének helyreállításában, nevezetesen az új elnök megválasztásában és a teljes jogú kormány megalakításában. Az EU készen áll arra, hogy segítse Libanont állami intézményeinek megszilárdításában és a helyreállításhoz szükséges lépések megtételében – tette hozzá közleményében az uniós diplomácia vezetője.

Elolvasom a cikket