Több kárt okozunk a fertőtlenítő kendőkkel, mint gondolnánk

Az ezekben lévő kemikáliák valóban elpusztítják a baktériumokat, de fontos szem előtt tartani, hogy ezek nem egyszerűen tisztítószerek, ezért jóval óvatosabb kezelést igényelnek. A fertőtlenítő kendőkben lévő vegyi anyagokat számos egészségügyi problémával, többek között asztmával hozták összefüggésbe – írja a Life.hu.

A fertőtlenítő kendők veszélyei

  • Mi van a fertőtlenítőkben?

Mindegy, hogy kendő, spray vagy folyadék, a fertőtlenítők és a tisztítószerek különböznek. Ahhoz, hogy terméküket fertőtlenítőnek nevezhessék, a gyártóknak bizonyítaniuk kell, hogy a hatóanyagok elpusztítanak bizonyos baktériumokat és vírusokat. Ehhez pedig olyan hatóanyagokat használnak, mint a fehérítőszerek (vagy nátrium-hipoklorit, amelynek a vizes oldata a hipó) és a kvaterner ammóniumvegyületek – vagy röviden „kvatok”. Ezek az összetevők pedig egészségügyi kockázatot jelenthetnek.

  • Ezért lehetnek veszélyesek

Dawn Goug, Arizonai Egyetem professzora szerint a fertőtlenítő kendők, különösen az úgynevezett kvatokat tartalmazók a gyerekek számára jelenthetnek kockázatot. Egy 2022-es tanulmány szerint ezek még az emberi anyatejben is megtalálhatók.

A fertőtlenítőszerek használatával két egészségügyi kockázatot hoznak leggyakrabban összefüggésbe: a légzőszervi problémákat, például az asztmát, és a lehetséges reproduktív ártalmakat.

A fehérítő jól ismert, mint az asztma lehetséges okozója, és a kvatokról is kiderült, hogy képesek kiváltani ezt a betegséget.

A fertőtlenítőszerek emberi egészségre gyakorolt hatásaira vonatkozó bizonyítékok nagy része a laboratóriumokban végzett kutatások mellett a velük dolgozó felnőttek körében végzett vizsgálatokból származik. És azok a problémák, amelyeket ezek a vegyi anyagok a felnőtteknél okozhatnak, a gyerekeknél is előfordulhatnak. „A kvatok például elősegíthetik az allergia kialakulását és asztmás rohamokat válthatnak ki a gyermekeknél” – mondta a dr. Susan Pacheco, a Texasi Egyetem McGovern Orvosi Karának gyermekgyógyász professzora. A gyerekek ráadásul testsúlykilogrammonként több levegőt lélegeznek be, mint egy felnőtt, ezért számukra nagyobb a kockázat.

Mivel tisztítsunk fertőtlenítő kendők helyett?

Egészségügyi intézményekben fontos a fertőtlenítés, de otthoni környezetben a tisztítás elegendő, ugyanis ezzel is sok baktériumtól szabadulhatunk meg káros vegyi anyagok használata nélkül. Ha ragaszkodunk a kendőhöz, ezek között is található olyan, amely tisztít, de nem fertőtlenít.

A mindennapos fertőtlenítés ugyanis nem szükséges, ha pedig olykor-olykor mégis szeretnénk elvégezni egy nagyobb takarítás alkalmával, akkor kerüljük a fehérítőszert vagy kvatokat tartalmazó szereket, helyette használjunk hidrogén-peroxidot tatalmazót, egy 2019-es tanulmány szerint ugyanis ennek a használata kevesebb negatív egészségügyi hatással jár. Bizonyos esetekben – mondjuk ha fertőző beteg az egyik családtag – természetesen szükséges a fertőtlenítés, de előtte mindenképpen le kell tisztítani a felületet és ne feledjük el a hatóidőt! A gyerekek ne tartózkodjanak a fertőtlenített helyiségben és egy darabig – legalább 20 percig – utána se.

Elolvasom a cikket