A magyar háztartások jól járnak a rezsicsökkentéssel

MH/ MTI
2024. október 5. szombat. 4:01

Németh Szilárd közölte, hogy a gáz Prágában négyszer, Varsóban háromszor, Pozsonyban és Bukarestben két és félszer drágább, mint belföldön. Európán belül Stockholmhoz képest a legnagyobb a különbség, a svéd fővárosban tizenháromszor kell többet fizetni, mint Magyarországon.

Áramért a csehek négyszeres, a lengyelek majdnem két és félszeres, a szlovákok kétszeres, a románok másfélszeres árat fizetnek a belföldihez képest.

A németországi a legdrágább, csaknem négy és félszerese az itteninek. Németh Szilárd az adatok alapján megállapította, hogy sikeres volt a 2022. augusztus 1-jén bevezetett rezsivédelmi döntés, amely megvédte a magyar családokat a háború és az elhibázott brüsszeli szankciók okozta energiaválság, az energiaár-robbanás veszélyes hatásaitól.

A háztartások évek óta Európa legbiztonságosabb energiaellátásában részesültek a rezsicsökkentésnek köszönhetően, Magyarország vásárlóerő-paritáson is Európa-bajnok – írta a kormánybiztos. A bejegyzés szerint a rezsicsökkentés nem kötelező, a háztartások az egyetemes szolgáltatás helyett választhatják a piaci alapú szolgáltatást is, de ezzel a lehetőséggel eddig senki nem élt.

Azok a baloldali politikusok sem, akik „mindent össze-vissza hazudozva” folyamatosan támadták és meg akarták szüntetni a rezsicsökkentést a bevezetése óta eltelt 12 évben. Magyar Péter és Gerzsenyi Gabriella szintén igénybe veszi a rezsicsökkentést, többek között ezért is hiteltelen és álságos a Tisza Párt amerikai és brüsszeli érdekeket szolgáló, árdrágító rezsipolitikája – hangsúlyozta Németh Szilárd.

A kormánybiztos oldalán megtekinthető az áram- és földgázárakat egész Európára kiterjedően összesítő elemzés, amelyet az osztrák szabályozó hatóság, az Energie-Control Austria, valamint a Magyar Energetikai és Közmű-Szabályozási Hivatal megbízásából a finn VaasaETT készít minden hónapban.

Az összehasonlítás a végfelhasználói árakat veszi figyelembe, amely tartalmazza az energiadíjat, valamint az adókat, így az energiaadót, az áfát, illetve a rendszerhasználati díjat (RHD) is – olvasható a bejegyzésben.

Elolvasom a cikket