RMDSZ: A román alkotmánybíróság túllépte hatáskörét, amikor kizárt egy elnökjelöltet

MH/ MTI
2024. október 8. kedd. 23:32

A Maszol.ro portálnak nyilatkozó politikus úgy értékelte: a Diana Sosoaca EP-képviselő elnökjelöltségét elutasító alkotmánybírósági döntés csak tetézte a koalíciós pártok közti feszültséget, de szerinte a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnökének a koalíció felbonátásáról szóló hétfői bejelentése, amelyben hatalmi visszaéléssel vádolta a Szociáldemokrata Pártot (PSD) csak „egy politikai PR-mutatvány” a liberálisok részéről.

„Furcsán fogalmazott Nicolae Ciuca PNL-elnök, hogy a koalícióban megszűnik a kommunikáció, ám a liberálisok nem fognak kilépni a kormányból” – szögezte le az RMDSZ politikusa. Hozzátette, nem csak a liberálisokat háborította fel az alkotmánybíróság döntése, de ők úgy ítélik meg, hogy Sosoaca kizárása a szociáldemokratáknak kedvez az államelnöki versenyben.

Csoma Botond kifejtette: az RMDSZ úgy ítéli meg, hogy az alkotmánybíróság egyértelműen túllépte a hatáskörét, amikor attitűdök és vélemények alapján hozott egy jogi erővel bíró, ám tulajdonképpen szubjektív döntést arra vonatkozóan, hogy valaki indulhat, vagy sem az államelnök-választáson.

„Semmilyen értelemben nem értünk egyet Diana Sosoacával, de veszélyes precedenst teremthet egy alkotmányossági kérdést levezetni attitűdökből, véleményekből” – idézte a Maszol a frakcióvezetőt.

Hozzátette: jogértelmezési kérdés van a háttérben, amit a választások után rendezni kell. Hozzátette: hagyni kell, hogy a választásokon az állampolgárok döntsenek.

Arra a kérdésre, hogy mekkora esélye van az RMDSZ-nek kormányra kerülni a választások után, Csoma Botond rámutatott: ez a választási eredmény függvénye.

„Ha jó eredményt érünk el a parlamenti választásokon, jó eséllyel vissza tudunk kerülni a kormányba, és vissza tudjuk oda vinni a józan észt, napirendre tudjuk tűzni a közösségünk problémáit” – vélekedett az RMDSZ szóvivője.

Az alkotmánybíróság szombaton szavazattöbbséggel – a PNL állítása szerint a PSD és az RMDSZ által jelölt alkotmánybírák szavazatával – döntött arról, hogy a többi párt által szélsőségesnek tartott SOS Romania elnöke, a botránykeltéseiről elhíresült Diana Sosoaca EP-képviselő nem indulhat az év végi államelnök-választáson, mivel nyilatkozataiban következetesen az ország demokratikus berendezkedésének megváltoztatására, alkotmányos rendjének megsértésére biztatja követőit, holott az alkotmány szerint a román államfőnek az alkotmányosság és a törvények betartása felett kell őrködnie.

Nicolae Ciuca PNL-elnök hatalmi visszaéléssel vádolta meg a Marcel Ciolacu miniszerelnök által vezetett PSD-t, és bejelentette a bukaresti nagykoalíció felbontását, hozzátéve, hogy a PNL miniszterei csak azért nem lépnek ki a kormányból, hogy a további visszaéléseket meggátolják.

Elolvasom a cikket