Egy friss tanulmány szerint az Egyesült Királyságban élő kisgyermekek étkezéseinek csaknem felét (47 százalékát) ultrafeldolgozott élelmiszerekből nyerik, és ez az arány hétéves korukra 59 százalékra emelkedik – írja közleményében a University College London. A legnagyobb mértékben feldolgozott élelmiszereket ultrafeldolgozott élelmiszereknek is hívják. Ezek gyakran fagyasztott vagy előre elkészített ételek.
A vizsgálatba bevont kisgyermekek egyik része átlagosan 21 hónapos volt, amikor szüleik feljegyezték az étrendjüket. A leggyakrabban az ízesített joghurtokat és a teljes kiőrlésű reggeli gabonapelyheket fogyasztották, amelyeket általában egészségesnek tartanak. A hétévesek körében leggyakrabban fogyasztott ultrafeldolgozott élelmiszerek az édes gabonafélék, a fehér kenyér és a pudingok voltak. A European Journal of Nutrition című folyóiratban megjelent tanulmány csaknem háromezer, az Egyesült Királyságban 2007-ben és 2008-ban született gyermek adatait vizsgálta, akiknek szülei feljegyezték, mit ettek és ittak gyermekeik három teljes napon keresztül.
A kisgyermekeket öt csoportba osztották annak alapján, hogy mennyi ultrafeldolgozott élelmiszert ettek. A kutatócsoport megállapította, hogy a legmértékletesebb csoportban is a gyerekek táplálkozása 28 százalékban ultrafeldolgozott élelmiszerekből állt, míg ez az arány az ellenkező végletet képviselő csoportban a 69 százalékot is elérte.
Azt is megállapították, hogy azok a gyerekek, akik 21 hónapos korban nagy mennyiségben fogyasztottak ultrafeldolgozott élelmiszereket, később csaknem tízszeres valószínűséggel ettek hasonló ételeket, mint a kisgyermekként kevesebbet fogyasztók.
Mind az öt csoportban meghaladta a kisgyermekek cukorfogyasztása az Egyesült Királyságban javasolt értéket, a napi kalóriabevitel maximum öt százalékát. A problémás ételeket a legnagyobb mennyiségben fogyasztó két csoportban pedig a hozzáadott cukor-bevitel átlagosan meghaladta a tíz százalékot.
A kutatók olyan közegészségügyi intézkedéseket javasolnak a kutatás nyomán, amelyek segíthetnek helyreállítani a gyermekek étrendjének egyensúlyát. Például azt, hogy korlátozzák a gyermekek számára forgalmazott, egészségtelen élelmiszerek népszerűsítését, vagy hogy helyezzenek el figyelmeztető címkéket a termékeken.