Szerencsére vannak olyan módszerek, amelyekkel megvédhetjük fülünket az ártalmas decibelektől, és mégis jól érezhetjük magunkat– ebben segít dr. Kiss Sándor audiológus, fül-orr-gégész, a Fül-orr-gége Központ szakembere.
A tűzijáték és petárda is okozhat halláskárosodást
A tartós, 85 dB feletti hangerő maradandó halláskárosodást okozhat, ám sajnos ettől jóval nagyobb zajterhelés is érheti a fülünket egy hangos szórakozóhelyen, koncerten vagy egy tűzijáték show során – hívja fel a figyelmet dr. Kiss Sándor. Ez utóbbi zajhatása meghaladhatja a 140 decibelt is. Megdöbbentő ugyanakkor, de bizony már egy 125 dB feletti, csak néhány másodpercig tartó intenzív zajhatás (pl. egy petárda robbanása) miatt is azonnali, maradandó hallásromlás jöhet létre. Ez az ún. dörej ártalom. Ha a petárda a közelünkben robban fel, a dobhártyán szakadások, a középfülben bevérzés jöhet létre, de a szőrsejtek is károsodhatnak. A dörejártalom akut szakorvosi ellátást igénylő sérülés, amire fülfájdalom, egyensúlyzavar, hányinger vagy a hallójáratból szivárgó véres váladék hívhatja fel a figyelmet – ismerteti dr. Kiss Sándor.
Szilveszterkor is óvjuk hallásunkat!
A zajos szórakozóhelyek már önmagukban is ártalmasak lehetnek, hiszen a zárt helyek felerősítik a zenét, de tovább súlyosbítja a helyzetet, ha a házibuliban vagy klubokban a hangszórók mellett táncolunk, és mindemellett nagy mennyiségű alkohollal is búcsúztatjuk az óévet. Ez utóbbi érszűkítő hatása miatt fülünk keringésére is rossz hatással lehet – magyarázza a doktor úr, aki hallás megóvása érdekében az alábbiakat javasolja:
Annak érdekében, hogy megóvja fülét a zaj okozta halláskárosodástól, használjon zajszűrő füldugót!
- Minél közelebb van a hangos zaj forrásához, annál nagyobb a maradandó halláskárosodás kockázata. Ügyeljen arra, hogy ne álljon, vagy táncoljon közvetlenül hangszórók vagy erősítők előtt, illetve azok közelében!
- Ha azt tervezi, hogy nagyon hangos helyen tölti az év utolsó napját, tartson rendszeres szüneteket, keressen egy csendesebb, nyugodtabb helyet! Sok szórakozóhelyen vannak ún. pihenőzónák, ahol távol lehet a fülsüketítő zajoktól.
- Ha olyan hallókészüléket visel, ami rendelkezik zajcsökkentési programbeállítással, akkor állítsa be az eszközt! Ha készüléknek nincs ilyen funkciója, viseljen zajcsökkentő fülvédőt!
- Ha szabadtéri programon vesz részt, védje magát a hidegtől! A hidegben való tartózkodás fogékonyabbá teheti a vírusfertőzésekre, amelyek átmenetileg a fülfertőzés esélyét is növelhetik.
Szilveszterkor is törekedjen a mértékletes alkoholfogyasztásra!
Ha bármilyen hangos esemény után halláskárosodást, fülzúgást, fülcsengést, a fül fájdalmát tapasztalja; szédül, esetleg egyensúlyzavara alakul ki, forduljon fül-orr-gégészhez! – tanácsolja dr. Kiss Sándor. A szakember a kivizsgálást követően megakadályozza hallásképesség további romlását, illetve célzott kezeléssel segít a hallás lehető legmagasabb szintű visszaállításában.