A lengyel kormány elfogadta az új migrációs stratégiát

MH/MTI
2024. október 16. szerda. 6:17

Anna Maria Zukowska, a kormánykoalíciós Baloldal frakcióvezetője szintén az X-en közölte: a stratégiát a négy baloldali miniszter ellenvéleménye mellett fogadták el. A kormányfő nem iktatta be a dokumentumba a Baloldal módosításait, amelyek az alkotmány betartásáról szóltak – fejtette ki Zukowska.

A stratégiát Tusk a fő kormánykoalíciós erő, a Polgári Koalíció szombati gyűlésén jelentette be. A terv egyik fő eleme a menedékjog ideiglenes regionális felfüggesztése lesz – jelezte.

A bejelentés élénk belpolitikai vitát váltott ki, a menedékjog felfüggesztésének tervét több civil szervezet, valamint a lengyel Helsinki Bizottság is bírálta.

Szymon Holownia, a lengyel parlament alsóházának (szejm) elnöke hétfőn kijelentette: a tervezet nem képviseli az egész kormánykoalíció álláspontját, a menedékjog „szent”, csak szélsőséges helyzetben lehetne felfüggeszteni.

A varsói kormányfői hivatal honlapján kedd este közzétett közleményben olvasható: amennyiben az állam stabilitását bevándorlási hullám veszélyeztetné, lehetséges lenne „átmenetileg és regionálisan felfüggeszteni a menedékkérelmek benyújtásának jogát”.

A bevándorlási politikában előtérbe helyezik az állam biztonságát, „szelektív megközelítést” alkalmaznak, vagyis részletesen szabályozzák a beutazási és tartózkodási elveket a külföldiek számára – írják.

A lengyel munkaerőpiacra való bejutásra vonatkozóan a stratégia olyan kritériumokat javasol, hogy a külföldiek a hiányszakmákban biztosítsanak utánpótlást, ugyanakkor ne okozzanak új potenciális kihívásokat a munkaerőpiac számára.

A dokumentumban a bevándorlók integrációjára is kitérnek. Annak folyamata „nem befolyásolhatja hátrányosan a lengyelországi társadalmi kohéziót, ugyanakkor lehetővé kell tennie a bevándorlókban rejlő lehetőségek kiaknázását is” – írták.

A kormányfői hivatal előző, hétfői közleménye szerint a stratégia lehetővé teszi „Lengyelország prioritásainak meghatározását abból a szemszögből, amelyből őket az uniós szinten folytatott vitában bemutatják”.

A tervezet szükségességét azzal indokolták, hogy Lengyelország nagyon rövid időn belül „kivándorló államból bevándorló állammá vált”, jelenleg mintegy 2,5 millió külföldi él ott hosszú távú tartózkodás szándékával.

Maciej Duszczyk, a stratégia előkészítéséért felelős belügyminisztériumi államtitkár-helyettes hétfőn az RMF FM kereskedelmi rádiónak elmondta: a menedékjog ideiglenes felfüggesztését rendkívüli, Lengyelország biztonságát veszélyeztető esetekben alkalmaznák. A stratégia megvalósítása érdekében a külföldiek védelméről szóló két törvényt módosítanák. A parlamenti vita során, valamint az államfővel folytatandó egyeztetéseken azonban konszenzust kell elérni arról, hogy a menedékjog felfüggesztését mely feltételek között lehetne alkalmazni – tette hozzá.

Elolvasom a cikket